22:04 Πέμπτη 2 Μαΐου 2024

Ρούμπλεφ - Τσιτσιπάς 1-2: Τρομερή ανατροπή για τον Στέφανο και πρόκριση στον τελικό του Astana Open

Πραγματοποιώντας απίστευτα ώριμη εμφάνιση ο Στέφανος Τσιτσιπάς αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ έκανε την ανατροπή, επικράτησε 2-1 σετ του Ρούμπλεφ και προκρίθηκε στον τελικό του Astana Open. Αντίπαλός του ένας εκ των Τζόκοβιτς ή Μεντβέντεφ.

Μια μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος βρέθηκε πίσω με σετ, αλλά κατάφερε να αντιδράσει και να κάνει μια μεγάλη ανατροπή, νικώντας 2-1 σετ τον Αντρέι Ρούμπλεφ.

Το Νο6 της Παγκόσμιας κατάταξης ήταν τρομερά ψύχραιμος ακόμα και όταν τα πράγματα δεν πήγαιναν όπως θα ήθελε και κατάφερε να βρει τρόπο να πάρει τη νίκη απέναντι στον Ρώσο αντίπαλό του. Στον τελικό του Astana Open θα βρει απέναντί του έναν εκ των Νόβακ Τζόκοβιτς ή Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Το ματς: Ο αγώνες άρχισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Ρούμπλε, ο οποίος μέσα από το πιεστικό και γρήγορο παιχνίδι του κατάφερε να κάνει break και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του για το 2-0.

Ο Ρώσος παραλίγο να φτάσει και στο 3-0 αλλά ο Τσιτσιπάς αντέδρασε και κράτησε το σερβίς τους. Στη συνέχεια αμφότεροι δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα στο service game τους και κάπως έτσι φτάσαμε στο δέκατο game.

Εκεί ο Ρούμπλεφ σέρβιρε για να κλείσει το σετ και ο Στεφ από την πλευρά του για να μείνει ζωντανός στο ματς. Ο 24χρονος Έλληνας δημιούργησε διπλό break point, όμως ο Ρώσος άντεξε και κατάφερε να φτάσει στο 1-0 με 6-4.

Στο δεύτερο σετ οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους δίχως ιδιαίτερα προβλήματα. Ο Ρούμπλεφ είχε πρώτος break point στο τρίτο game, αλλά ο Τσιτσιπάς το έσβησε.

Δε συνέβη όμως το ίδιο και στο δέκατο game. Τότε ο Τσιτσιπάς δημιούργησε διπλό break point, εκμεταλλεύτηκε το πρώτο και έτσι έκλεισε το δεύτερο σετ με 6-4 για να κάνει το 1-1.

Στο τρίτο σετ οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους ξανά με σχετική ευκολία, ωστόσο ξανά ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν εκείνος που έφτασε στο κρίσιμο break την κατάλληλη στιγμή.

Συγκεκριμένη στο ένατο game ο Έλληνας τενίστας κατάφερε να σπάσει το σερβίς του αντιπάλου του και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του για να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη.

Αυτή ήταν η πρώτη ανατροπή που γίνεται σε αναμέτρηση ανάμεσα στον Τσιτσιπά και τον Ρούμπλεφ αφού σε όλες τις προηγούμενες αναμετρήσεις όποιος έπαιρνε το πρώτο σετ έφτανε και στη νίκη.

Παράλληλα, είναι η δεύτερη διαδοχική νίκη του Στέφανου Τσιτσιπά κόντρα σε αθλητή του Top10 μέσα σε λίγες ημέρες, αφού είχε προηγηθεί εκείνη απέναντι στον Χούρκατζ στα προημιτελικά.    Astana

πηγή: sport24.gr

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Μίλτος Τέντογλου: Στην τελική τριάδα για κορυφαίος αθλητής της χρονιάς στην Ευρώπη

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 70-80: Θρυλικό διπλό με ρεκόρ, ομάδα για μεγάλα πράγματα οι Πειραιώτες