11:34 Παρασκευή 3 Μαΐου 2024

Σοκ στη Βαρκελώνη: Ήττα της Μπάρτσα (video)

Η Μπαρτσελόνα υπέστη ήττα-σοκ στο κάστρο της από την Βαλένθια με 2-3. Φωτιά στην Πριμέρα Ντιβιζιόν πλέον με κίνδυνο να βρεθούν οι Καταλανοί στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μόλις το 7ο λεπτό η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ και πήρε κεφάλι στην αναμέτρηση, με τον Αλέξις και μέχρι οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια φαινόταν πως οι “μπλαουγκράνα” θα ήταν μπροστά. Αντίθετη γνώμη είχε ωστόσο ο Παρέχο , οπού στο 44΄έφερε τις δύο ομάδες στα ίσια ενώ με την έναρξη του δεύτερου μέρους και μόλις στο 48΄ο Πιάτι  έκανε το 1-2 και έβαλε σε ρόλο κυνηγού τους Καταλανούς. Η Μπαρτσελόνα κέρδισε ένα τραβηγμένο πέναλτι, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Λιονέλ Μέσι κάνοντας προσωρινά το 2-2 στο 54΄. Έξι λεπτά αργότερα η Βαλένθια πήρε για δεύτερη φορά προβάδισμα με τον Αλκασέρ να εκτελεί από κοντά τον Βαλντές και να γράφει το 2-3. Στα επόμενα λεπτά οι “μπλαουγκράνα” προσπάθησαν να ισοφαρίσουν αλλά δεν τα κατάφεραν δεχόμενοι τελικά την ήττα μέσα στο “Κάμπ Νόου”.