13:45 Σάββατο 4 Μαΐου 2024

«Σοκ» στο 90' για τον ΑΠΟΕΛ

Τον αποκλεισμό από τους ομίλους του Europa League γνώρισε ο ΑΠΟΕΛ με τον πλέον οδυνηρό τρόπο.

Οι πρωταθλητές Κύπρου δέχτηκαν γκολ στο 90’ στον επαναληπτικό τους με την Ζούλτε Βάρεγκεμ για τα πλέι οφ και η ήττα με 2-1 σκορ στην Κύπρο τους άφησε εκτός της συνέχειας της διοργάνωσης, καθώς ο πρώτος αγώνας στο Βέλγιο είχε λήξει ισόπαλος 1-1.

Ο «Θρύλος» βρέθηκε να χάνει από το 12′ μετά το γκολ του Χαμπίμπου, ωστόσο ο Στάθης Αλωνεύτης ισοφάρισε στο 52ο λεπτό.

Κι ενώ όλα έδειχναν, όμως, ότι οι δύο ομάδες θα πάνε σε παράταση ήρθε ο Νάεσενς στο 90′ για να γράψει το τελικό 1-2 και να «γκρεμίσει» τα όνειρα της κυπριακής ομάδας, για την πρόκριση στους ομίλους.

Tα γκολ: Αλωνεύτης (52’) – Χαμπίμπου (12’), Νάεσσενς (90’)

Κίτρινες: Ντ’ Αενέ, Σκούλασον, Κοντέ, Ντε Φοβ.

AΠΟΕΛ (Πάουλο Σέρτζιο): Πάρντο, Σέρτζιο, Ολιβέιρα, Αμορίν, Κριστιάν, Μοράις, Βινίσιους (68’ Σωτηρίου), Γκόμες (78’ Χαραλαμπίδης), Μαντούκα (36’ Αλεξάνδρου), Αλωνεύτης, Σέρινταν.

Ζούλτε Βάρεγκεμ (Φρανκ Ντουρί): Μπόσσουτ, Ντε Φοβ, Ντ’ Αενέ, Κολπαέρ, Ντιπλίς, Σκούλασον, Μαλαντά, Χαμπίμπου (77’ Μπερριέρ), Κοντέ, Αζάρ (90+3’ Ν’ Ντιαγιέ), Τραϊκόφσκι (67’ Νάεσσενς).