7:50 Παρασκευή 17 Μαΐου 2024

Σωτηρία στο 91' για τη Βέροια στα Γιάννενα (video)

Στα Γιάννενα ο ΠΑΣ υποδεχόταν την Βέροια για την 26η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Ο ΠΑΣ έψαχνε τη νίκη για να καθαρίσει την υπόθεση παραμονή ενώ η Βέροια ήθελα το θετικό αποτέλεσμα για να συνεχίσει να ελπίζει.

Στο 6΄ο Ίλιτς θα κάνει το σουτ και ο Καντιμοίρης θα μπλοκάρει χωρίς να ανησυχήσει. Γεωργιάδης και Καλτάς στο 9′ και στο αντίστοιχα θα επιχειρήσουν άστοχα σουτ, για να μπλοκάρει ο Βελλίδης το σουτ του Μπαργκάν στο 17′. Ένα λεπτό αργότερα θα γίνει η εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή της Βέροιας, αλλά ο Μπέριου ολομόναχος δεν θα κάνει καλή κεφαλιά. Σε ένα παιχνίδι με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες, στο 23΄ οι φιλοξενούμενοι θα χάσουν μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από τη σέντρα του Γεωργιάδη από τα δεξιά, ο Καλτσάς μόνος θα πάρει την κεφαλιά, όμως ο Βελλίδης εντυπωσιακά θα αποκρούσει. Στο 38′ ο Κολοβέτσος θα κάνει μια άστοχη κεφαλιά, καλή στιγμή για τον ΠΑΣ, ενώ δυο λεπτά αργότερα τη ίδια κατάληξη θα έχει και το σουτ του Τσουκαλά μετά από σύγχυση στην περιοχή των φιλοξενούμενων.

Η πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ήταν στο 63′ όταν μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Τσουκαλά που έκανε το σουτ, ο Καντιμοίρης εντυπωσιακά θα διώξει. Στο 80′ ο Μπεν θα περάσει στην θέση του Γκονσάλβες και στο 83΄η Βέροια, με τον Μπαργκάν να είναι ολομόναχος, δεν θα μπορέσει να πετύχει το γκολ, αφού ο παίκτης του Ντόστανιτς δεν θα καταφέρει να σκοράρει από το ύψος του πέναλτι. Στο 91′ όμως η “χρυσή αλλαγή” της Βέροιας θα σημειώσει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Ο Γεωργιάδης θα βγάλει τη σέντρα και ο Μπεν με κοντινό σουτ θα νικήσει τον Βελλίδη και θα κάνει το 0-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Λίλα, Μπέριος, Κολοβέτσιος, Ίλιτς, Τσουκαλάς, Μιχαήλ, Κοροβέσης, Γιάκος (54′ Βίλα), Στρούνα, Ακόστα (79′ Σονγκό).

Βέροια (Ράτκο Ντόστανιτς): Καντιμοίρης, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Βέρτζος, Σισοκό, Όστοϊτς, Βεργώνης (69′ Τραπ), Παυλίδης (62′ Ζεζίνιο), Καλτσάς, Μπαργκάν, Γκονσάλβες (80′ Μπεν Ναμπουχάνε).