17:07 Παρασκευή 17 Μαΐου 2024

Σωτήριο διπλό για Πανιώνιο

Στο ντεμπούτο του Νίκου Αναστόπουλου στον πάγκο του Πανιώνιου, οι “πάνθηρες” πήραν τη νίκη που σχεδόν ισοδυναμεί με παραμονή, απέναντι στον Απόλλωνα, ο οποίος μπαίνει σε μπελάδες.

Η πρώτη καλή στιγμή στο αγώνα ήταν και γκολ, καθώς στο 16′ ο Ανέστης κάνει λανθασμένη έξοδο, η μπάλα φτάνει στα πόδια του Άμπροουζ, ο οποίος με σουτ τη στέλνει στην εστία των φιλοξενούμενων γράφοντας το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και έψαχναν το δεύτερο γκολ, ωστόσο αντί αυτού ήρθε η ισοφάριση. Στο 31′ ο Πανιώνιος θα φύγει στην κόντρα με τον Λάζνικ, ο οποίος θα βρεθεί τετ α τετ με τον Τζόρβα όπου θα τον νικήσει με όμορφο πλασέ σημειώνοντας το 1-1. Σαν να μην έφτανε στους γηπεδούχους αυτό, επτά λεπτά αργότερα ο Κανακούδης θα σπρώξει τον Ντούνη με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Λάζνικ αναλαμβάνει να εκτελέσει το πέναλτι, δεν αστοχεί και κάνει το 1-2. Ένα λεπτό πριν συμπληρωθούν τα 45′, ο Άμπροουζ θα κάνει το σουτ από πλάγια, μετά από αναταραχή στην άμυνα του Πανιώνιου, αλλά η μπάλα θα βρει στο δοκάρι.

ÓÏÕÐÅÑËÉÃÊÁ / ÁÐÏËËÙÍ ÓÌÕÑÍÇÓ - ÐÁÍÉÙÍÉÏÓ  / SUPERLEAGUE / APOLON SMIRNIS - PANIONIOS

Στο δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 54΄θα γίνει η κεφαλιά του Φαρινόλα από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά η μπάλα θα περάσει πάνω από τα δοκάρια του Ανέστη. Χωρίς αποτέλεσμα αυτή η φάση για τον Απόλλωνα. Στο 65′ άλλη μια κεφαλιά, αυτή τη φορά από τον Πετρόπουλο, ο Ανέστης θα μπλοκάρει χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Στο 79′ ο Ανέστης θα κάνει μεγάλη επέμβαση σώζοντας την ομάδα του από την ισοφάριση αφού η κεφαλιά του Πετρόπουλου και πάλι, από κοντινή απόσταση, ήταν εξαιρετικά επικίνδυνη. Οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά στα τελευταία λεπτά χωρίς όμως να καταφέρουν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και έτσι γράφτηκε το τελικό 1-2.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (ΣΑΝΤΣΕΣ): Τζόρβας, Αργυρόπουλος (42′ Φαρινόλα), Δεληζήσης, Άλβαρες, Κανακούδης (46′ Τσιλιγκίρης), Παντελιάδης, Τσοκάνης, Μίνγκας, Άμπροουζ (76′ Σόντερμπεργκ), Πετρόπουλος, Ντάλμπεργκ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ): Ανέστης, Λαμπρόπουλος, Αυλωνίτης, Παντίδος, Κούρος, Μητρόπουλος, Κούρντι, Κολοβός, Λάσνικ (85′ Ζαχαράκης), Ντούνης (92′ Πάνος), Γι