14:00 Παρασκευή 3 Μαΐου 2024

Βίνερ Βικτόρια - Παναθηναϊκός 0-4: Φιλική τεσσάρα με Γερεμέγεφ στην επιστροφή Αϊτόρ και Ζέκα

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 4-0 τη Βίνερ Βικτόρια στο πρώτο του φιλικό στην Αυστρία. Ο Γερεμέγεφ έλαμψε στο πρώτο μέρος, το “νέο αίμα” των Καλοσκάμη και Μπιλάλ στο δεύτερο. Το πιο αξιοσημείωτο για τους πράσινους ήταν η επιστροφή των Αϊτόρ και Ζέκα.

Ο Παναθηναϊκός έδωσε το πρώτο του φιλικό προετοιμασίας επί αυστριακού εδάφους με αντίπαλο τη Βίνερ Βικτόρια (τρίτη κατηγορία Αυστρίας) και επικράτησε 4-0. Ο Γερεμέγεφ ήταν αυτός που “έλαμψε” για τους πράσινους σκοράροντας το δεύτερο και έχοντας ρόλο στο πρώτο. Το τρίτο γκολ πέτυχε ο Καλοσκάμης και το τέταρτο ο Μπιλάλ.

Το σημαντικότερο από αυτό το φιλικό ήταν οι… διαφορετικές επιστροφές των Αϊτόρ και Ζέκα. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός επέστρεψε στη δράση μετά από 246 μέρες και τη ρήξη χιαστού που υπέστη, ενώ ο Έλληνας μέσος φόρεσε ξανά τα πράσινα μετά από έξι χρόνια.

Ο Αϊτόρ έγινε αισθητός καθώς τα δύο γκολ του τριφυλλιού στο δεύτερο μέρος ξεκίνησαν από τα δικά του πόδια, με τους Καλοσκάμη και Μπιλάλ να σκοράρουν.

Το παιχνίδι ήταν προπονητικού χαρακτήρα και το κάθε μέρος διήρκησε 35 λεπτά (70 λεπτά αγώνας). Τα πόδια των παικτών του Γιοβάνοβιτς ήταν βαριά λόγω της σκληρής δουλειάς που γίνεται, αλλά και επειδή ήταν το πρώτο φιλικό της χρονιάς, ωστόσο έβγαλαν στο παιχνίδι τους κάποια από τα στοιχεία που θέλει να βλέπει ο Γιοβάνοβιτς από τους παίκτες του.

Ο Γιοβάνοβιτς παρέταξε το τριφύλλι με δεξαμενή ποδοσφαιριστών από το περσινό ρόστερ, εκτός από τον Γερεμέγεφ που ναι μεν αποκτήθηκε πέρυσι, αλλά παραχωρήθηκε δανεικός. Ο Σέρβος τεχνικός έδωσε φανέλα βασικού μεταξύ άλλων στον Μπερνάρ, τον Σιδερά και τον Λοντίγκιν.

Το ματς

Το πρώτο μέρος είχε σε γενικές γραμμές λίγες καλές φάσεις, ειδικά στα πρώτα λεπτά. Στην πρώτη του καλή στιγμή στο παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε. Σε μια φάση που ο Γερεμέγεφ την κυνήγησε μέχρι τέλος, ο Γκρόντζιτς στην προσπάθειά του να απομακρύνει την έστειλε στα δίχτυα του.

Δύο λεπτά μετά ο Μαντσίνι απείλησε μετά από μια ωραία επιθετική προσπάθεια και με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Οι πράσινοι εξακολούθησαν να πιέζουν και να έχουν την μπάλα στα πόδια τους και βρήκαν το γκολ με τον Γερεμέγεφ στο 23ο λεπτό, έπειτα από υπέροχη κάθετη πάσα του Μπερνάρ.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ πιο μικρός, λόγω και των πολλών μαζεμένων αλλαγών που έκανε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, ο οποίος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετά νέα παιδιά (στο 48ο λεπτό) που πήρε μαζί του στην προετοιμασία.

Οι πράσινοι πήραν νέα πνοή με την έλευση του Αϊτόρ και τον Ζέκα στον αγωνιστικό χώρο. Άλλωστε από τα πόδια του Ισπανού ξεκίνησε το τρίτο γκολ, αλλά και το τέταρτο γκολ, με το οποίο οι πράσινοι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Η αρχική σύνθεση του Παναθηναϊκού: Λοντίγκιν, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Σιδεράς, Κώτσιρας, Τσοκάι, Πέρεθ, Μπερνάρ, Μαντσίνι, Παλάσιος, Γερεμέγεφ.

Οι παίκτες που έπαιξαν στο δεύτερο μέρος: Ξενόπουλος, Κάτρης, Καμπετσής, Βαγιαννίδης, Μπιλάλ, Φικάι, Φρόκου, Καλοσκάμης, Αϊτόρ, Ζέκα.

πηγή: sport24.gr

Ολυμπιακός: Αύξηση μετοχικού κεφαλαίου ύψους 15 εκατ. ευρώ, ο Βαγγέλης Μαρινάκης την καλύπτει εξ ολοκλήρου

Χρυσό μετάλλιο η μοναδική Άννα Κορακάκη στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες (βίντεο)