3:38 Δευτέρα 6 Μαΐου 2024

Με άμυνα-γρανίτη, ο Ολυμπιακός στον τελικό

Με άμυνα για σενιμάριο, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Αρη στο Αλεξάνδρειο με 56-49 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, τον Φεβρουάριο, στα “Δύο Αοράκια”.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκαναν πολύ καλή δουλειά στην άμυνα και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι στο διάστημα αυτό οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις 8 πόντους. Ωστόσο, επιθετικά δεν ήταν το ίδιο συνεπείς… Λόγω της περιφερειακής τους αστοχίας οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν αρχικά να κυνηγούν στο σκορ (0-4). Όταν πέρασαν την μπάλα στην ρακέτα, επέβαλλαν τον ρυθμό τους και “έχτισαν” μια διαφορά 8π. (16-8, στο 11′). Δεν μπόρεσαν, όμως, να ελέγξουν απόλυτα το ματς. Οι κακές τους επιθετικές επιλογές έδωσαν το δικαίωμα στον Άρη να περάσει στην αντεπίθεση και να πλησιάσει στους 3π. (22-25). Τελικά, με τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη, ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο προηγούμενος με 28-22.

Για περίπου επτά λεπτά ο Ολυμπιακός κράτησε άποντο τον Άρη, όμως, λόγω της επιθετικής της δυστοκίας δεν μπόρεσε να αυξήσει ιδιαίτερα τις αποστάσεις (9π., 31-22, στο 27′). Και το πλήρωσε… Ο Άρης “χτύπησε” από την περιφέρεια και με ένα επί μέρους σκορ 18-7 προσπέρασε με 40-38, στο 33′. Τελικά, η λύση ήρθε από την περιφέρεια! Οι Γιάννις Στρέλνιεκς (κυρίως), Μπράιαν Ρόμπερτς και Βαγγέλης Μάντζαρης… αγνόησαν τα έως τότε κάκιστα ποσοστά του Ολυμπιακού από τα 6.75μ., άνοιξαν πυρ και αποκατέστησαν την τάξη (53-44, στο 38′). Στο τελευταίο δίλεπτο η καλή άμυνα των ερυθρολεύκων ήταν αρκετή για να της δώσει τη νίκη – πρόκριση.

Δεκάλεπτα: 8-14, 22-28, 32-37, 49-56