22:59 Σάββατο 18 Μαΐου 2024

Ατρόμητος - Ολυμπιακός 0-3: Ασταμάτητος και στο Περιστέρι με killer Ελ Αραμπί

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 του Ατρομήτου στο Περιστέρι για την 14η αγωνιστική της Super League Interwetten με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί να πετυχαίνει χατ-τρικ με γκολ στο 36′, στο 50′ και στο 62′.

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει το σερί νικών του στο πρωτάθλημα, καθώς πέρασε και από το Περιστέρι. Οι ερυθρόλευκοι είχαν ένα εύκολο απόγευμα επικρατώντας 3-0 του Ατρομήτου για το επτά στα επτά στα εκτός έδρας παιχνίδια στην 14η αγωνιστική της Super League Interwetten.

Απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ και έφτασε τα 50 του γκολ με τα ερυθρόλευκα. Άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 36′, ενώ στο 50′ έκανε το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ξανά από την άσπρη βούλα στο 62′.

Ο Ολυμπιακός έτσι έφτασε τους 38 πόντους και είναι στο +11 από την ΑΕΚ που αντιμετωπίζει αύριο τον Ιωνικό στην Νίκαια. Στην 13η θέση με εννέα πόντους έμεινε ο Ατρόμητος.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε σε φτωχό πρώτο μέρος

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε κόντρα στον Ατρόμητο με ακριβώς την ίδια ενδεκάδα με αυτή του Άρη. Από την άλλη, ο Ατρόμητος έπαιζε με τον Κουλούρη κορυφή και του Πίριτς, αντί του τραυματία Γιαννιώτη.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν από τα πρώτα λεπτά την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Πίριτς. Η πρώτη τελική του αγώνα καταγράφηκε στο 19′ με άστοχο σουτ του Νάτσου, ενώ στο 23′ ο Ρόνι Λόπες επίσης δοκίμασε το πόδι του, όπως έκανε και στο 28′.

Η ομάδα του Μαρτίνς είχε μεν την κατοχή, αλλά δεν ήταν ουσιαστικός, με τον Ατρόμητο να προσπαθεί να κρατήσει μακριά τους ερυθρόλευκους από την περιοχή του. Ωστόσο, στο 35ο λεπτό ο Ολυμπιακός πήρε πέναλτι. Ο Αγκιμπού Καμαρά έφυγε απέναντι από τον Πίριτς, έπειτα από πάσα στην πλάτη της άμυνας, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος τον ανέτρεψε πριν σουτάρει και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και κίτρινη κάρτα. Στο 36ο λεπτό ο Αραμπί δεν ήταν άστοχος. Εκτέλεσε α λα Πανένκα το πέναλτι και έκανε το 1-0.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 4-1 στις τελικές υπέρ του Ολυμπιακού και μόνο το πέναλτι είχε κατεύθυνση προς την εστία. Ο Ατρόμητος δεν είχε ούτε μία ενέργεια στην περιοχή των ερυθρόλευκων, ενώ η ομάδα του Μαρτίνς πέντε.

Ο Αραμπί “μίλησε” ξανά στις αρχές του δευτέρου μέρους

Το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ατρόμητο. Ο Μουνίθ εκτέλεσε κόρνερ και ο Παπαδόπουλος πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Εμβιλά έδιωξε πάνω στην γραμμή. Στη συνέχεια ο Κουλούρης δεν βρήκε εστία με νέα κεφαλιά στο 48′.

Ο Ολυμπιακός δύο λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά του. Ο Αγκιμπού Καμαρά, ο οποίος έδωσε την εντύπωση πως ήθελε να δώσει την μπάλα στον Ρέαμπτσουκ που έκανε κίνηση στα δεξιά, τροφοδότησε τον Αραμπί, που βρέθηκε απέναντι στον Πίριτς, τον οποίο πλάσαρε για το 2-0. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός προσπάθησε να διαχειριστεί το παιχνίδι, με τον Ατρόμητο να μην μπορεί να αντιδράσει.

Δεύτερο πέναλτι και χατ-τρικ ο Αραμπί

Ο Ολυμπιακός χωρίς να ανεβάσει ρυθμό βρήκε και ένα τρίτο γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Χατζηισαΐα με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Αραμπί ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα έκανε το 3-0 και πέτυχε το χατ-τρικ.

Από εκεί και πέρα ο Μαρτίνς έδωσε ανάσες με τον Γκάρι Ροντρίγκες να περνάει στη θέση του Ρόνι Λόπες και τον Μαντί Καμαρά αντί του Εμβιλά. Από την άλλη, Μπεντινέλι και Κιβρακίδης προσπάθησαν να βγάλουν πιο επιθετικό το παιχνίδι των Περιστεριωτών. Ο Μαροκινός στράικερ έφτασε κοντά στο τέταρτο γκολ στο 69′, όμως ήταν άστοχος με το κεφάλι από κοντά.

Οι ερυθρόλευκοι διαχειρίστηκαν το παιχνίδι και το φινάλε με το σκορ να μην αλλάζει. Στο 86ο λεπτό οι Περιστεριώτες είχαν καλή στιγμή για να μειώσουν στο σκορ. Ο Μπεντινέλι πήρε την πρωτοβουλία πάτησε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το πλασέ, όμως ήταν άστοχος. Στο φινάλε του αγώνα οι ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν ένα εύκολο τρίποντο.

πηγή: sport24.gr

Κουν Αγουέρο: Έριξε τίτλους τέλους σε μια μεγάλη καριέρα λόγω καρδιακής πάθησης

Σε καραντίνα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο – Μπήκε στο πρωτόκολλο ασφαλείας για τον κορονοϊό