10:39 Δευτέρα 20 Μαΐου 2024

Europa League: Θρίαμβος του Ολυμπιακού, πέταξε έξω τη Μίλαν με 3-1!

Ο Ολυμπιακός σκόρπισε στο Φάληρο τη Μίλαν με σκορ 3-1 και αυτό ήταν αρκετό, ακριβώς το αποτέλεσμα που ήθελε για να πετύχει μία τεράστια πρόκριση στους “32” του Europa League, πέραν κάθε προσδοκίας, σοκάροντας την ποδοσφαιρική Ευρώπη! Ήταν μία μεγάλη πρόκριση για την ελληνική ομάδα, αφού χρειαζόταν νίκη με δύο γκολ διαφορά, το αποτέλεσμα ήταν 0-0 μέχρι το 60′ και συνήθως οι Ιταλοί δεν παθαίνουν τέτοιο κάζο. Να που το βράδυ αυτό έκρυβε εκπλήξεις.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με ποδοσφαιρική λογική. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και έψαχνε τον τρόπο να βρει διαδρόμους και η Μίλαν προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις. Στις φάσεις που δημιούργησαν οι Ιταλοί ο Σα είπε “όχι” κι έτσι το 0-0 διατήρησε την ομάδα του Πειραιά εντός κόλπου. Αυτό που χρειαζόταν στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα γρήγορο γκολ για να ανάψει το παιχνίδι.

Το γκολ τελικά ήρθε στο 60′ με τον Ολυμπιακό να εκτελεί γρήγορα το κόρνερ και τον Σισέ με κεφαλιά να κάνει το 1-0. Στο 62΄οι Ιταλοί έχασαν ευκαιρία και οι “ερυθρόλευκοι” άρχισαν να πιέζουν με περίσσια αυτοπεποίθηση. Στο 70′ έγινε το 2-0 με σουτ του Γκιγιέρμε που κόντραρε στον Ζαπάτα και ο Ολυμπιακός είχε πλέον σκορ πρόκρισης! Στο επόμενο λεπτό ο Ζαπάτα ισοφάρισε κατά λάθος με το γοφό και το “Γ. Καραϊσκάκης” πάγωσε, αλλά η ελληνική ομάδα εξακολούθησε να πιστεύει στην πρόκριση. Και καλά έκανε.

Στο 80′ ο Τοροσίδης κέρδισε πέναλτι από τον Αμπάτε, ο Φορτούνης το εκτέλεσε εύστοχα και το 3-1 έμεινε μέχρι το τέλος με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει μία ιστορική πρόκριση.