20:53 Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Η ΑΕΚ κέρδισε με 4-2 και ικανοποίησε επιθετικά

Θετική ήταν η πρεμιέρα της ΑΕΚ μπροστά στο κοινό της, καθώς επικράτησε με 4-2 της ΑΕ Διμηνίου. Ωστόσο, η νίκη δεν μπορεί να αποτελεί πανάκεια απέναντι σε αντιπάλους μικρής δυναμικότητας. Η Ενωση είχε έναν σούπερ Ανάκογλου στο πρώτο ημίχρονο, είχε έναν Ράμα που έρχεται με φόρα από τις προηγούμενες ημέρες, αλλά είχε και πολλά κενά. Τόσο στη δημιουργία και το τελείωμα των φάσεων, όσο και στο κέντρο της άμυνας που ήταν πολύ αργό και στις δύο εναλλαγές του.

Στο πρώτο μέρος οι «κιτρινόμαυροι» ήταν νωθροί και σκιά του εαυτού της. Αιφνιδιάστηκαν και δέχτηκαν γκολ πριν μπουν στο παιχνίδι από τους γηπεδούχους, αλλά άργησαν πολύ να αφυπνιστούν. Αυτό συνέβη κυρίως όταν ο Δέλλας έκανε την εσωτερική αλλαγή του Γροντή με τον Κάτσικα. Ο πρώτος ήρθε από δεξί εξτρέμ, αριστερό εσωτερικός χαφ και ο δεύτερος πήρε τη θέση του. Βρέθηκε χώρος για τον Ανάκογλου – μέχρι τότε έπεφταν δύο και τρεις πάνω του – και η ανατροπή ήρθε μέσα σε λίγα λεπτά.

Ο Ανάκογλου πέτυχε ένα σούπερ γκολ έπειτα από υπέροχη ενέργεια των Πεταυράκη (επίσης εξαιρετικός ως αριστερός μπακ, με πολλές προωθήσεις) και Γροντή, έπειτα από υπέροχη λόμπα. Και στο δεύτερο, ο Ανάκογλου κόπηκε και η μπάλα στρώθηκε στον Κάτσικα, που με βολίδα την κάρφωσε στην δεξιά πλευρά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να παίζει με 4-2-3-1 πλέον αντί για το 4-3-3 του πρώτου μέρους, η εικόνα ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα. Η Ενωση πίεζε ψηλά και τα αποτελέσματα ήταν άμεσα. Ο Ράμα σκόραρε με υπέροχη εκτέλεση φάουλ και ο Μπρέσεβιτς εκμεταλλεύθηκε την ιδανική ασίστ του Κορδέρο για να πετύχει το τέταρτο γκολ της ΑΕΚ. Βέβαια, τα κενά στην άμυνα παρέμειναν και στοίχισαν το πέναλτι που έκανε ο Ντούμπερετ και έφερε το δεύτερο γκολ.

ΑΕΚ (Α΄Ημίχρονο): Βούρας (30’ Καραγκιολίδης), Αργυρίου, Πεταυράκης, Τσούπρος (31’ Κέζος), Σταθάκης, Ρόβας, Κάτσικας, Ανάκογλου, Γροντής, Παληαρούτας, Τσεβάς

ΑΕΚ (Β’ Ημίχρονο): Καραγκιολίδης (61’ Ντούνης), Τσουκαλάς, Τσουμάγκας, Ντούμπερετ, Τζανετόπουλος, Κορδέρο, Γεωργέας (76’ Κέζος), Δημγκιόκας, Ράμα (76’ Καζβιρόπουλος), Μούργκα, Μπρέσεβιτς

Πηγή: enwsi.gr