7:51 Κυριακή 5 Μαΐου 2024

Παγκόσμια Πρωταθλήτρια η Γαλλία με τεσσάρα!

Η Γαλλία είναι Παγκόσμια Πρωταθλήτρια. Νίκησε 4-2 την Κροατία σε έναν φοβερό τελικό στο Λουζνίκι στο 21ο Μουντιάλ και κατακτά για δεύτερη φορά την κορυφή του κόσμου.

Οι Γάλλοι δίκαια επικράτησαν, καθώς παρατάχθηκαν έξυπνα τακτικά, χειρίστηκαν τέλεια το προβάδισμα του πρώτου ημιχρόνου με δύο στημένες φάσεις και στο δεύτερο μέρος έπαιξαν με αντεπιθέσεις για να εκμεταλλευτούν τη δεδομένη κούραση των Κροατών που πάντως πάσχισαν ως το τέλος!

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

18′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 1-0 η Γαλλία με αυτογκόλ του Μάντζουκιτς. Εκτέλεσε φάουλ ο Γκριεζμάν, η μπάλα βρίσκει στο κεφάλι του Κροάτη επιθετικού και καταλήγει στα δίχτυα

21′ Εκτέλεση φάουλ του Μόντριτζ, κεφαλιά του Βίντα, εντελώς άστοχη

24′ Σέντρα του Μάντζουκιτς από τα δεξιά, εναέριο φιλόδοξο σουτ του Ράκιτιτς, μακριά η μπάλα

27′ Κίτρινη κάρτα στον Ενγκολό Καντέ

28′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 1-1 η Κροατία. Πέρισιτς και 1-1 με φοβερό σουτ μέσα από την περιοχή με το αριστερό!

35′ Χρήση VAR για χέρι του Πέρισιτς μέσα στην περιοχή. Πέναλτι για τη Γαλλία!

38′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 2-1 η Γαλλία με εύστοχη εκτέλεση του Γκριεζμάν

40′ Ο Ρέμπιτς δεν σουτάρει καλά υπό πίεση, μπλοκάρει ο Λιορίς

41΄Κίτρινη κάρτα στον Λούκας

44′ Πιέζει η Κροατία

45′ + Απανωτά κόρνερ για την Κροατία, στο τελευταίο από αυτά, κεφαλιά του Βίντα καταλήγει άουτ

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 2-1 η Γαλλία

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

47′ Σουτ του Γκριεζμάν έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Σούμπασιτς.

48′ Σουτ του Ρέμπιτς, επικίνδυνο, διώχνει δύσκολα και εντυπωσιακά ο Λιορίς

49′ Βαράν και Λιορίς προλαβαίνουν με υπερένταση τον Πέρισιτς που έτρεχε να προλάβει την μπάλα

52′ Στην κόντρα ο Εμπαμπέ από τα δεξιά, προλαβαίνει ο Σούμπασιτς με το πόδι και σώζει

53′ Εισβολή τεσσάρων… ένστολων στον αγωνιστικό χώρο και διακοπή!

56′ Φοβερός ρυθμός, πάνω-κάτω η μπάλα στον τελικό

59′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 3-1 η Γαλλία με τον Πογκμπά μετά από αντεπίθεση σε δεύτερο χρόνο, φοβερό πλασέ έξω από την περιοχή

61′ “Πετάνε” τώρα οι Γάλλοι στο χορτάρι

65′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 4-1 η Γαλλία με γκολάρια Εμπαμπέ. Κατάρρευση για τους Κροάτες, η Γαλλία κατακτά την κούπα πανηγυρικά

69′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 4-2 η Κροατία, ο Λιορίς χάνει το κοντρόλ της μπάλας και ο Μάντζουκιτς από κοντά μειώνει. Απίστευτο λάθος του Γάλλου τερματοφύλακα

70′ Αμέσως παίρνουν θάρρος οι Κροάτες

78′ Φάση διαρκείας, σουτ συρτό του Ράκιτιτς και λίγο άουτ η μπάλα σε ένα αδιανόητο τελικό

87′ Σουτ του Φεκίρ, μπλοκάρει ο Σούμπασιτς

89′ Σουτ του Ράκιτιτς, άουτ η μπάλα, οι “τρικολόρ” δευτερόλεπτα μακριά από τον θρίαμβο.

90′ + Κίτρινη κάρτα ο Βρζάλκο

ΓΑΛΛΙΑ: Γιορίς, Ουμτιτί, Παβάρ, Ερνάντες, Βαράν, Καντέ (55′ Νζοζί), Πογκμπά, Ματουϊντί (73′ Τολισό), Γκριζμάν, Μπαπέ, Ζιρού (81′ Φεκίρ)

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Βρσάλικο, Στρίνιτς (82′ Πιάτσα), Λόβρεν, Βίντα, Μόντριτς, Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Ρέμπιτς (71′ Κράμαριτς), Μάντζουκιτς