23:41 Κυριακή 5 Μαΐου 2024

Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός! (φωτο+video)

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της σεζόν, ενώ σήκωσε την κούπα του Κυπέλλου Ελλάδας για 15η φορά στην ιστορία του και είναι μακράν ο πλέον πολυνίκης του θεσμού. Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε τον Άρη ο οποίος άντεξε για ένα ημίχρονο. Οι “πράσινοι” ήταν σαρωτικοί στο δεύτερο ημίχρονο και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους “κίτρινους” φτάνοντας εύκολα στο 90-53. Άλλωστε το επιμέρους σκορ του δεύτερου ημιχρόνου μαρτυρά τα πάντα (50-13) και δεν αφήνει πολλά περιθώρια για σχόλια.

καρι

Ο Άρης με το νεανικό του σχήμα και την δίψα για διάκριση μετά από πολλά χρόνια ήταν έτοιμος για μια μάχη μέχρι τέλους, έτσι μπήκε φουριόζος και συγκεντρωμένος στο τελικό. Το πλάνο του Μίνιτς ήταν ξεκάθαρο, σκληρή και κλειστή άμυνα στη ρακέτα δίνοντας τα τρίποντα στους “πράσινους”. Αυτή συνταγή κράτησε τον Άρη μέσα στο κόλπο για ένα ημίχρονο αφού ο Παναθηναϊκός έβρισκε λύσεις σπασμωδικά. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι “κίτρινοι” πέρασαν μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο ακόμα και με 5 πόντους, 38-33 έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Μποχωρίδη, Βεζένκοφ  και Πελεκάνο. Το ημίχρονο θα βρει στείλει τις δυο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια (40-40), με τον κόουτς του Παναθηναϊκού, Αργύρη Πεδουλάκη, να κάνει χαρακτηριστικά νόημα στους παίκτες του να μαζευτούν γρήγορα προς στα αποδυτήρια.

pao_aris_kipello_090213

Ο Παναθηναϊκός βγήκε μεταμορφωμένος και αγριεμένος στο δεύτερο μέρος και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Άρη. Οι “πράσινοι” πήραν τα ελεύθερα σουτ που τους άφηναν οι παίκτες του Μίνιτς και με διαδοχικά τρίποντα και έχοντας κλείσει στην άμυνα τους, έχτισαν μια διαφορά. Όσο κυλούσε το παιχνίδι η διαφορά είχε αυξητικές τάσεις με τον Άρη να καταφέρνει να πετύχει μόλις 13 πόντους σε 20 αγωνιστικά λεπτά. Κάπως έτσι, με τους “κίτρινους” να δείχνουν απογοητεύμενοι από την τροπή που πήρε ο τελικός, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έφτασαν άνετα στο τελικό 90-53 και έστειλαν για 8η φορά στην καριέρα του (2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2012, 2013, 2014) τον Δημήτρη Διαμαντίδη να σηκώσει το κύπελλο.

*MVP του τελικού αναδείχθηκε ο Ραμέλ Κάρι.