7:21 Δευτέρα 6 Μαΐου 2024

Λευκή ισοπαλία στο Αγρίνιο μεταξύ Παναιτωλικού και Άρη

Στο παιχνίδι της ουράς της βαθμολογίας, εκεί που έχει μεταφερθεί πλέον το ενδιαφέρον του πρωταθλήματος, ο Παναιτωλικός υποδεχόταν τον Άρη στο Αγρίνιο. Οι γηπεδούχοι έψαχναν το τρίποντο για να φτάσουν ένα βήμα πιο κοντά στη σωτηρία τους, ενώ οι φιλοξενούμενοι από την άλλη ήθελαν τη νίκη μη έχοντας άλλα περιθώρια για ήττα αν θέλουν να παραμείνουν στην Σούπερ Λίγκα.

Στο πρώτο μόλις λεπτό της αναμέτρησης ο Γιάννης Παπαδόπουλος, μέσα στην περιοχή του Παναιτωλικού θα κάνει το σουτ με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο, λόγο της βροχής, οι παίκτες των δύο ομάδων προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους, με τους γηπεδούχους να παίρνουν αρχικά τον έλεγχο του αγώνα. Η πρώτη όμως μεγάλη ευκαιρία ανήκει στον Άρη, στο 23΄με τον Τσουμάνη να φεύγει στην κόντρα, η μπάλα να κολλάει στον “βούρκο” και τελευταία στιγμή ο Γκάλο  να του παίρνει την μπουκιά από το στόμα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό και πάλι ο Άρης, με τον Μανιά να φεύγει μέσα στην περιοχή αλλά πριν κάνει το σουτ  να κολλάει η μπάλα και ο Μπικέι να διώχνει. Σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο ήταν αδύνατον οι δύο ομάδες να δημιουργήσουν και να παίξουν καλό ποδόσφαιρο. Στο 32΄η πρώτη καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό με τον Μπόγιοβιτς να κάνει τη σέντρα και τον Καμαρά με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Άρης θα χάσει μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Μανιά να μπαίνει από τα πλάγια στην περιοχή να κάνει το γύρισμα και τον Μπακασέτα να μην προλαβαίνει για εκατοστά να κάνει, προ κενής εστίας, το 0-1.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν και να έχουν καταφέρει ως ένα βαθμό να έχουν τον έλεγχο. Η πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή ήταν στο 71΄ για τον Παναιτωλικό με τον Νταλμά να κάνει πολύ ωραία σέντρα και τον Μπόγιοβιτς από το ύψος της μικρής περιοχής να… καταφέρνει να στέλνει τη μπάλα άουτ. Η εικόνα του παιχνιδιού ήταν η ίδια, με τον Παναιτωλικό να είναι συνεχώς στην επίθεση δημιουργώντας κάποιες καλές στιγμές στην εστία του Διούδη, αλλά χωρίς να μπορεί να πετύχει κάποιο τέρμα. Στο 80΄ νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό με τον Θεοδωρίδη να κάνει το σουτ με τον Διούδη πεσμένο, και την μπάλα να χτυπάει στα σώματα και να βγαίνει κόρνερ. Στο 83′  ο Νταλμάς θα κάνει ένα καλό σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από την εστία του πορτιέρο του Άρη. Στα τελευταία λεπτά σχεδόν όλος ο Παναιτωλικός ήταν μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων αναζητώντας το γκολ, με τους παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου να δείχνουν βολεμένοι στην ισοπαλία.