12:04 Σάββατο 18 Μαΐου 2024

Με φοβερό Βούκιτς, 3-0 ο ΠΑΟΚ τον Πανθρακικό (video)

Μετά την ήττα από την Μπενφίκα ο ΠΑΟΚ έψαχνε τη νίκη για να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, ενώ από την άλλη μεριά ο Πανθρακικός προερχόταν από την ήττα με τον Παναθηναϊκό.

Ο Χουμπ Στέφενς παρέταξε τους Γλύκο, Λίνο, Τζαβέλλα, Κατσουράνη, Σκόνδρα, Κάτσε, Λάζαρ, Νάτχο, Λούκας, Στοχ και Χούσεν ενώ για τους φιλοξενούμενους οι έντεκα ήταν οι Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Ντιόγκο, Τζάνης, Χρήστου, Καθάριος, Ρομέου, Μπεν Σαμπάτ, Μακρυδημήτρης, Σαρακατσάνος και Ιγκόρ.

Μόλις στο 2′ η πρώτη καλή στιγμή με την γρήγορη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και τον Ίγκορ να στέλνει τη μπάλα άουτ με προβολή ενώ στο 4′ ήρθε η απάντηση για τον ΠΑΟΚ με το σουτ του Λάζαρ μέσα απ’ την περιοχή και τη μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 23′ θα γίνει το σουτ του Χούσεν έξω από την περιοχή και τον Αθανασιάδη να διώχνει σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα. Δέκα λεπτά αργότερα το σουτ του Στοχ έξω από την περιοχή θα περάσει λίγο πάνω από την εστία του Πανθρακικού. Χωρίς άλλη φάση θα κυλίσει το υπόλοιπο του ημιχρόνου και οι δύο ομάδες θα πάνε ισόπαλες χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

katsee_0

Στο 52′ ο Βούκιτς εκτελεί απευθείας ένα φάουλ με τον Αθανασιάδη να διώχνει σε κόρνερ, ενώ έξι λεπτά αργότερα το σουτ του Καθάριου έξω από την περιοχή θα περάσει δίπλα από την εστία του Γλύκου. Στο 63′ όμως ο ΠΑΟΚ θα ανοίξει το σκορ όταν ο Κάτσε από πολύ μακριά θα επιχειρήσει ένα δυνατό σουτ, ο Αθανασιάδης δεν θα υπολογίσει καλά την φάση και παρότι βρήκε με μπουνιές την μπάλα αυτή τον πήρε μέσα και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 74′ τεράστια ευκαιρία για τον δικέφαλο όταν θα βγει στην αντεπίθεση με τον Χούσεν να βρίσκεται τετ-α-τετ με τον Αθανασιάδη από πλάγια θέση, όμως το σουτ που θα κάνει στέλνει τη μπάλα παράλληλα με την εστία! Στο 85′ θα γίνει το 2-0 αφού ο Τζαβέλας από το κέντρο κάνει την κάθετη προς τον Βούκιτς, με τον Χούσεν, που είναι σε θέση οφσάιντ, να ανοίγει τα πόδια, αφήνοντας την μπάλα να περάσει και τον Βούκιτς να σκοράρει με πλασέ. Δύο λεπτά αργότερα θα γίνει το τελικό 3-0 όταν μετά από σέντρα από τα αριστερά και λάθος διώξιμο της άμυνας του Πανθρακικού, ο Βούκιτς και πάλι θα γίνει κάτοχος της μπάλας και θα πετύχει το τρίτο γκολ της ομάδας του.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Στέφενς): Γλύκος, Λίνο (66′ Ινσαουράλδε), Τζαβέλλας, Κατσουράνης, Σκόνδρας, Κάτσε, Λάζαρ (46′ Βούκιτς), Νάτχο, Λούκας, Στοχ (61′ Σαλπιγγίδης), Χούσεν.

Πανθρακικός (Μάντζιος): Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Ντιόγκο, Τζάνης (89′ Κ. Τριανταφύλλου), Χρήστου, Καθάριος (71′ Χασομέρης), Ρομέου, Μπεν Σαμπάτ (81′ Μολίνα), Μακρυδημήτρης, Σαρακατσάνος, Ιγκόρ.