12:24 Δευτέρα 17 Ιουνίου 2024

Με το... ένα πόδι στα ημιτελικά του Κυπέλλου ο ΟΦΗ

Σε διάστημα τεσσάρων λεπτών ο ΟΦΗ κατάφερε να πετύχει δύο γκολ, με τους Παπάζογλου και Κάλαϊτζιτς, παίρνοντας σαφές προβάδισμα απέναντι στον Πανιώνιο στην υπόθεση πρόκριση για το Κύπελλο Ελλάδας.

Η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο ήταν το “αφεντικό” κατά το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, στο “Γεντί Κουλέ” απέναντι στους “κυανέρυθρους”, αξιοποιώντας τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Σε δύο εβδομάδες οι Κρητικοί θα ταξιδέψουν στη Αθήνα για τη ρεβάνς με τον “αέρα” του υπέρ τους 2-0.

Στο 8ο λεπτό η πρώτη ευκαιρία για τον Πανιώνιο, με τον Αραβίδη να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Φερνάντεζ. Από το σημείο αυτό και έπειτα οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και απάντησαν στην ευκαιρία του Πανιωνίου στο 31′. Ο Λαμπρόπουλος έκανε εξαιρετική ενέργεια μέσα στην περιοχή, σούταρε αλλά είδε την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας. Στο 36′ η ατυχία χτύπησε τον ποδοσφαιριστή του ΟΦΗ, καθώς αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για ρήξη χιαστών στο ήδη χειρουργημένο του πόδι.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Παπάζογλου έχασε δύο ευκαιρίες να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του Ηρακλείου, μία στο μόλις στο 46 και την επόμενη δύο λεπτά αργότερα. Ότι δεν κατάφερε να το πραγματοποιήσει τότε, το κατάφερε στο 61′ όταν ο Στάθης έκανε όμορφη ενέργεια και σέντρα από τα δεξιά, ο Παπάζογλου ήταν αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στο 65′ ο Περογαμβράκης  ανατράπηκε μέσα στην περιοχή του Πανιωνίου και ο διαιτητής υπέδειξε αμέσως την εσχάτη των ποινών. Ο Κάλαϊτζιτς ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι και δεν αστόχησε, κάνοντας το 2-0 για τον ΟΦΗ.

Οι γηπεδούχοι δεν συνάντησαν καμία ιδιαίτερη δυσκολία στο να κρατήσουν το 2-0 με εξαίρεση ίσως ένα σουτ του Κολοβού στο 90′. Ο Πανιώνιος πάντων δικαίως διαμαρτύρεται καθώς στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Κούρντι, ο οποίος έβγαινε απέναντι από τον Φερνάντες. Στο ριπλέι της φάσης φαίνεται καθαρά πως ο παίκτης καλυπτόταν κανονικά.

Ο νικητής αυτού του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά το νικητή του αγώνα Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός Βόλου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ (Σα Πιντο): Φερνάντες, Τριποτσέρης, Ζόρο, Κάλαϊτζιτς, Παπάζογλου, Λαμπρόπουλος (35′ Κουτσιανικούλης), Ζε Εντουάρντο, Μπούρμπος (46′ Στάθης), Μακρής, Μιλιάζες, Περογαμβράκης (76′ Σίσιτς)

Πανιώνιος (Παναγόπουλος): Παπαδόπουλος,Παναγιωτούδης (59′ Παντίδος), Κολοβός, Κουλουχέρης,Γιάννου(84′ Σταυροθανασόπουλος), Λαμπρόπουλος, Αραβίδης, Κούρντι, Ζαχαράκης, Μητρόπουλος, Λάσνικ (56′ Ντούνης).