0:50 Δευτέρα 6 Μαΐου 2024

ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2018: Ντροπιαστική αποκαθήλωση των Γερμανών, μετά από σφαλιάρα της Ν. Κορέας

Μετά από δύο σερί δραματικά βράδια, σήμερα είχαμε ένα δραματικό απόγευμα, καθώς ο έκτος όμιλος επεφύλαξε τεράστιες συγκινήσεις.

Τι να πει κανείς, πραγματικά τα έχουμε δει όλα σε αυτό το Μουντιάλ. Στον όμιλο F έγιναν πράγματα και θαύματα την τελευταία αγωνιστική, καθώς η Γερμανία έχασε 2-0 από τη Νότια Κορέα και αποκλείστηκε, ενώ της αρκούσε μία νίκη με 1-0. Στο άλλο ματς του ομίλου, το Μεξικό γνώρισε τη συντριβή από τη Σουηδία με 3-0, αλλά προκρίθηκε λόγω της ήττας των παγκόσμιων πρωταθλητών που αποκαθηλώθηκαν με στυλ… ασιατικό.

Αυτή είναι η πρώτη φορά που η Γερμανία αποχαιρετά το Μουντιάλ στη φάση των ομίλων. Τα δύο γκολ των νοτιοκορεατών μπήκαν στις καθυστερήσεις, στο τρίτο λεπτό ο Κιμ και στο έκτο ο Σον σε κενή εστία, αφού ο Νόιερ είχε μεταφερθεί στην απέναντι εστία. Στο άλλο ματς, οι Σουηδοί πήραν το τρίποντο και την πρωτιά στον όμιλο με τέρματα των Αουγκούστινσον (50′), Γκράνγκβιστ (62΄με πέναλτι) και αυτογκόλ του Αλβαρέζ (74′), αλλά το Μεξικό γλίτωσε τον αποκλεισμό…