10:12 Πέμπτη 16 Μαΐου 2024

Νεπτούνας - Ολυμπιακός 81-85

Με 81-85 επικράτησε ο Ολυμπιακός στον αγώνα με τη Νεπτούνας, πετυχαίνοντας την τρίτη του νίκη στους ομίλους της Ευρωλίγκας. Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος πέτυχε συνολικά 34 πόντους.

Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς κατάφερε να παραμείνει στην πρώτη θέση του τέταρτου ομίλου, μετρώντας πλέον τρεις νίκες σε τρεις αναμετρήσεις. Παρά το «νευρικό» του ξεκίνημα και τα λάθη του, ήδη από το πρώτο πεντάλεπτο, ο Ολυμπιακός κατόρθωσε στο τέλος της πρώτης περιόδου να μείνει κοντά στο σκορ, με δύο στα τρία τρίποντα του Λοτζέσκι.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε προς όφελος των ερυθρόλευκων με 17-15, με έξι πόντους του Σπανούλη, ο οποίος είχε ένα σχετικά ήσυχο ξεκίνημα, αλλά στην πορεία έκανε όλο και ισχυρότερη την παρουσία του στο παρκέ.

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, οι παίκτες του Ολυμπιακού συνέχισαν την ανοδική πορεία τους στο σκορ, δείχνοντας ένα δυνατό πρόσωπο, που δυσκόλεψε σημαντικά τους γηπεδούχους.

Η διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού έγινε σύντομα διψήφια (27-17 στο 13′), ενώ η Νεπτούνας έδειχνε ιδιαίτερα νευρική, με τους παίκτες της να πέφτουν σε εύκολα λάθη, τα οποία με τη σειρά τους έδιναν τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να πετυχαίνει εύκολα καλάθια.

Στη λήξη της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακός προηγούνταν με 38-30, με τον Σπανούλη να είναι ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας, έχοντας πετύχει έντεκα πόντους. Για τους γηπεδούχους, αυτός που διακρίθηκε ήταν ο Σακούρ με οκτώ πόντους.

Η τρίτη περίοδος του αγώνα ξεκίνησε δυναμικά για τη Νεπτούνας, οι παίκτες της οποίας κατάφεραν μέσα σε ένα λεπτό να κάνουν ένα σερί 7-0 και να μειώσουν τη διαφορά στον πόντο (37-38).

Δεν άργησε όμως η αντεπίθεση του Σπανούλη, ο οποίος με ασίστ – μισό καλάθι στον Ντάνστον, έδωσε στην ομάδα του ξανά το προβάδισμα, αφού ο Αμερικανός με έμμεσο τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις.

Η Νεπτούνας συνέχισε σε υψηλό ρυθμό, με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γκαΐλιους που μείωσαν και πάλι τη διαφορά στον πόντο (45-46). Λίγο πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Γκαΐλιους κατάφερε προβάδισμα της ομάδας του για πρώτη φορά από την έναρξη του αγώνα (47-46).

Ο Σπανούλης αντεπιτέθηκε ξανά, σημειώνοντας το 47-48, ενώ το τέλος του τρίτου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 55-55.

Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού το σκορ προχωρούσε πόντο πόντο και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν αναπόφευκτα στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Σπανούλης κατάφερε να δώσει στην ομάδα του το προβάδισμα με ένα γρήγορο τρίποντο, το οποίο άλλαξε το σκορ σε 79-76. Η παράταση έληξε με 81-85 υπέρ των ερυθρόλευκων, με τον Βασίλη Σπανούλη να έχει σημειώσει συνολικά 34 πόντους με 6/11 τρίποντα, 5/10 δίποντα, επτά ασίστ και πέντε ριμπάουντ, πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 30-38, 55-55, 76-76, 81-85

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Μαζέικα 11 (1), Γκιρτζιούνας 4, Σίνιτσα, Ντίμσα 5, Γκαΐλιους 16 (2), Γκαλντίκας 13, Σακούρ 13, Ζαβάτσκας 14 (2), Βασίλιους, Μπουτκεβίτσιους 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τόμιτς): Πέτγουεϊ 9 (1), Χάντερ, Ντάνστον 10, Σπανούλης 34 (6τρ., 7ασ.), Σλούκας 13 (2), Αγραβάνης 6 (1), Μάντζαρης, Καββαδάς, Λαφαγιέτ 3 (1), Λοτζέσκι 10 (2).