0:53 Πέμπτη 16 Μαΐου 2024

Νταμπλ νταμπλ από τον Γιάννη που έχασε σουτ στην εκπνοή (video)

Οι Μιλγουόκι Μπακς ηττήθηκαν στην Ιντιάνα από τους Πέισερς με 92-89, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει άλλο ένα νταμπλ νταμπλ, αλλά να αστοχεί στο τρίποντο που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην μεγαλύτερη διάρκεια του, με τους Πέισερς να παίρνουν διαφορά 8 πόντων στα τελευταία λεπτά (88-80) και τους Μπακς να απαντούν μειώνοντας σε 90-89. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αστόχησε σε σουτ που θα έδινε το προβάδισμα στα «ελάφια», ο Μπόγιαν Μπογκτνάνοβιτς ευστόχησε σε 2 ελεύθερες βολές και στην τελευταία επίθεση ο Αντετοκούνμπο αστόχησε σε τρίποντο, με αποτέλεσμα οι Πέισερς να πετύχουν την 3η συνεχόμενη νίκη επί των Μπακς.

Ο “Greek Freak” είχε 18 πόντους με 7/16 σουτ και 4/5 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 κοψίματα σε 37 λεπτά συμμετοχής. Ο Έρικ Μπλέντσο είχε 26 πόντους για τους Μπακς, ενώ ο Τζαμπάρι Πάρκερ σταμάτησε στους 15. Από την πλευρά των νικητών, ο Μπόγιαν Μπόγκντάνοβιτς είχε 29 πόντους, ο Βίκτορ Ολαντίπο 14 και οι Λανς Στίφενσον και Ντομάντας Σαμπόνις από 11.