13:20 Τετάρτη 29 Μαΐου 2024

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 2-0: Με γκολάρες του Όρτα την γκρέμισε από την κορυφή και πηγαίνει στη Λεωφόρο για το ευρωπαϊκό εισιτήριο

Ο Ολυμπιακός “χαμογέλασε” στο ντέρμπι του Καραϊσκάκης, επικράτησε 2-0 της ΑΕΚ με γκολάρες του Όρτα στο 65′ και στο 90+2′ και την γκρέμισε από την κορυφή της Stoiximan Super League.

Η μάχη στο Γεώργιος Καραϊσκάκης είχε νικητή τον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 2-0 της ΑΕΚ για την 9η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League και γκρέμισαν την Ένωση από την κορυφή της βαθμολογίας.

Ήρωας για τους Πειραιώτες ο Αντρέ Όρτα, ο οποίος με σουτάρα εκτός περιοχής, άνοιξε το σκορ στο 65ο λεπτό, ενώ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 90+2′ ξανά με υπέροχο τρόπο. Πλέον, η ΑΕΚ, μετά και τη νίκη του ΠΑΟΚ, έπεσε στην δεύτερη θέση με 75 πόντους στο -2.

Η Ένωση για να κατακτήσει το πρωτάθλημα δεν θέλει απλώς νίκη επί της Λαμίας, αλλά και ήττα ή ισοπαλία του ΠΑΟΚ στο Βικελίδης επί του Άρη. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του είναι 3ος με 73 πόντους στο +2 από τον Παναθηναϊκό και με νίκη ή ισοπαλία στη Λεωφόρο “κλειδώνει” την 3η θέση και το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Στην τελευταία και καθοριστική αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League, η ΑΕΚ υποδέχεται την Λαμία (19/5, 20:00) στην OPAP Arena, ενώ ο ΠΑΟΚ φιλοξενείται από τον Άρη στο Βικελίδης (19/5, 20:00).

Το ματς

Το παιχνίδι είχε ρυθμό από τα πρώτα λεπτά. Οι δυνατές μονομαχίες στην μεσαία γραμμή κυριαρχούσαν, όπως και η διάθεση των δύο ομάδων να γίνουν απειλητικές. Στο 6ο λεπτό, οι ερυθρόλευκοι απείλησαν με γυριστό του Φορτούνη στην κίνηση και την μπάλα να φεύγει άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Λιβάι βρέθηκε απέναντι από τον Τζολάκη και έπεσε στην περιοχή, προσπαθώντας να τον περάσει. Ωστόσο ήταν εκτεθειμένος, σύμφωνα με βοηθό και VAR.

Στο 11′ ο Ολυμπιακός πλησίασε στο γκολ. Μετά από λάθος μεταβίβαση των φιλοξενούμενων, ο Έσε έδωσε στον Ποντένσε, ο οποίος τροφοδότησε τον Ελ Κααμπί αριστερά στην περιοχή. Ο Μαροκινός έκανε το διαγώνιο πλασέ, έδιωξε ο Στάνκοβιτς με τα πόδια σε κόρνερ.

Το πρώτο μέρος είχε λίγες μεγάλες ευκαιρίες, με την Ένωση να έχει την μεγαλύτερή της στο 37′. Ο Λιβάι Γκαρσία πάτησε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι, ο Ελίασον από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα άουτ. Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με συνεχόμενες τελικές.

Στο 41′ ο Ελ Κααμπί αστόχησε από τα αριστερά στην περιοχή υπό την πίεση του Κάλενς, ενώ λίγο αργότερα νέο σουτ του Ποντένσε έφυγε άουτ. Στο 42′ ο Φορτούνης εκτέλεσε εκτός περιοχής, με τον Στάνκοβιτς να μπλοκάρει δίχως μεγάλο πρόβλημα. Η Ένωση είχε δύο τελικές με Γκατσίνοβιτς και Γκαρσία, με το 0-0 να παραμένει έως το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος ο Αλμέιδα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Γιόνσον αντί του Σιντιμπέ, με τον Πινέδα να αγωνίζεται στο δεξί άκρο της άμυνας. Ο Ολυμπιακός φαινόταν να πατάει καλύτερα και στο 55′ είχε καλή στιγμή. Ο Όρτα βρήκε χώρο εκτός περιοχής, εκτέλεσε, με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Στο 61ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά εκτός περιοχής, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο του Στάνκοβιτς. Ο Αλμέιδα στην προσπάθειά του να διορθώσει την κατάσταση πέρασε τους Άμραμπατ και Πόνσε στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 66ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν το γκολ. Ο Ποντένσε έκανε το γέμισμα προς την περιοχή, με τον Ελ Κααμπί να παίρνει την κεφαλιά και τον Στάνκοβιτς να αποκρούει. Ο Μαροκινός πήρε το ριμπάουντ, γύρισε εκτός περιοχής, με τον Όρτα να σκοράρει με ένα ξερό, μονοκόμματο σουτ.

Από εκεί και πέρα, η ΑΕΚ πήγε για φουλ επίθεση, με τον Ολυμπιακό από την πλευρά του να διαχειρίζεται το προβάδισμα. Μάλιστα, η Ένωση δυσκολευόταν να φτιάξει την μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Τζολάκη. Στο 80′ ο Άμραμπατ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά προς τον Πόνσε, με τον Τζολάκη να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και να μπλοκάρει.

Στο 85′ ο Τσούμπερ έκανε το σουτ από τα αριστερά στην περιοχή, όμως ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού είχε αντιληφθεί την κίνησή του και έδιωξε την μπάλα. Οι ερυθρόλευκοι έβαλαν το… κερασάκι στην τούρ6α. Ο Μαρτίνς τροφοδότησε τον Όρτα που έκανε το overlap από τα αριστερά, έκανε το σουτ -έμοιαζε με γέμισμα- από δύσκολη γωνία, αιφνιδίασε τον Στάνκοβιτς και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Αποστολόπουλος, Τσικίνιο, Έσε, Όρτα, Ποντένσε, Φορτούνης, Ελ Κααμπί.
ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Ελίασον, Αραούχο, Γκαρσία.

πηγή: sport24.gr

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 4-1: Στον Άρη για να το πάρει, ο Δικέφαλος του Βορρά 90 λεπτά μακριά από τον τίτλο του πρωταθλητή

Μπαρτζώκας: “Ο Τσους Ματέο άξιζε 100% τον τίτλο του Coach of the Year, γιατί να μην είναι αυτός;”