11:44 Τετάρτη 22 Μαΐου 2024

Ντροπιαστικός αποκλεισμός για την ΑΕΚ της Γ' εθνικής!

Μια από τις πιο ντροπιαστικές σελίδες στην ένδοξη ιστορία της ΑΕΚ έγραψαν ο Δέλλας και οι παίκτες του. Με εμφάνιση που δεν ταιριάζει ούτε σε ομάδες γειτονιάς, κατάφεραν να αποκλειστούν από το κύπελλο γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από τον Αγροτικό Αστέρα. Τραγικό συνονθύλευμα η ομάδα, δίχως ούτε έναν που να διασώζεται, άβουλος παρατηρητής ο Δέλλας σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Τρύπια άμυνα, ανύπαρκτη δημιουργία, ακίνδυνη επίθεση και ένας προπονητής που δεν έκανε τίποτα να αλλάξει την πορεία της ομάδας του προς την καταστροφή.

Η ΑΕΚ χάνει έπειτα από τον στόχο της ανόδου μόνο με νίκες, τόσο το αήττητο της φετινής σεζόν, όσο και τον θεσμό του κυπέλλου. Είναι φανερό πως εδώ και εβδομάδες η ομάδα δεν στέκεται στο ύψος των περιστάσεων, αλλά τώρα η κατάσταση έφτασε στο απροχώρητο. Μια ομάδα δίχως αρχή και τέλος, που δεν είχε ψυχή και κουράγιο να διεκδικήσει το παιχνίδι και δίκαια έχασε από τον μαχητικό Αστέρα.

Για ακόμα μια φορά, η εικόνα της ΑΕΚ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης υπήρξε προβληματική. Ο Δέλλας αποφάσισε να μη ρισκάρει και δεν φρέσκαρε την ομάδα με κάποια νέα πρόσωπα, μεταφέροντας απλά τον Γεωργέα σε ρόλο δεξιού μπακ και βάζοντας στην 11άδα τον Τσιρίλο. Η ΑΕΚ ήταν νωθρή, ασύνδετη, χωρίς αρχή και τέλος στο παιχνίδι της. Με πολλά αμυντικά κενά και τεράστια αδυναμία στη δημιουργία φάσεων μπροστά στην εστία του Αστέρα.

Η πρώτη επιθετική προσπάθεια από την ΑΕΚ εκδηλώθηκε μετά το πρώτο 20λεπτο με σουτ του Μπρέσεβιτς έξω από την περιοχή. Ωστόσο, ήταν μεμονωμένη ενέργεια. Ο Αστέρας ήταν αυτός που έχασε τις δύο μεγάλες ευκαιρίες για να βρει δίχτυα και να βάλει ακόμα πιο δύσκολα. Ο Δέλλας προσπαθούσε να αφυπνίσει τους παίκτες του, αλλά λύσεις δεν υπήρχαν. Τα άκρα έμοιαζαν σχεδόν «ακρωτηριασμένα», το κέντρο ήταν πολύ αργό και δίχως έμπνευση. Μοιραία, το ημίχρονο τελείωσε ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Ο Δέλλας αποφάσισε να παρέμβει με την έναρξη του δευτέρου μέρους αντικαθιστώντας τον Ντακόλ με τον Αργυρίου. Ο Γεωργέας πήρε θέση στο κέντρο δίπλα στον Κορδέρο, ενώ ο Ανάκογλου ανέλαβε επιτελικό ρόλο στην τριάδα των μεσοεπιθετικών. Μετά το πρώτο 5λεπτο, είναι αλήθεια πως η ΑΕΚ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Εκλεισε τις μεγάλες τρύπες στην άμυνα, προσπάθησε να αναπτυχθεί ορθολογικά. Θα μπορούσε να πάρει πέναλτι στο 61’ σε ανατροπή του Πλατέλλα από τον Τριανταφυλλίδη, αλλά έλειπαν οι σωστές επιλογές στην τελική προσπάθεια.

Στο τελευταίο 10λεπτο ο Δέλλας έριξε στο ματς και τον Τσεβά, μετατρέποντας το σχήμα της ΑΕΚ σε 4-4-2, με τους Ανάκογλου και Πλατέλλα στα άκρα της μεσαίας γραμμής. Ωστόσο, η κατάσταση δεν βελτιώθηκε. Στις καθυστερήσεις, στην ΠΡΩΤΗ οργανωμένη επίθεση της ΑΕΚ, ο Πλατέλλας μπήκε μέσα στην περιοχή αλλά σούταρε στα…πουλιά. Με τον χρόνο να πιέζει και τον Αστέρα να ταμπουρώνεται, ήταν μοιραίο το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Με τους παίκτες του Αστέρα να…καταρρέουν από την κούραση, η παράταση ήταν μονόλογος για την ΑΕΚ. Αλλά και πάλι, οι ευκαιρίες γίνονταν με το σταγονόμετρο. Σημαντικότερη ήταν η διπλή των Τσεβά και Αργυρίου στο 100’, αλλά και αυτή του Μπρέσεβιτς στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους, ήρθε η σφαλιάρα από τον Κρυστάλλη που αφύλαχτος μέσα στην περιοχή νίκησε τον Καραγκιολίδη.

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να απαντήσει άμεσα, καθώς ο Ταταρίδης απέκρουσε εντυπωσιακά την εξ επαφής κεφαλιά του Μπρέσεβιτς. Αλλά το συνονθύλευμα που φορούσε «κιτρινόμαυρα» είχε χάσει τα πάντα. Ο Λαζαρίδης με κίνηση που θύμιζε…Μέσι διέσυρε την άμυνα και σκόραρε για δεύτερη φορά. Βέβαια, από εκεί και πέρα δεν υπήρχε καμία αντίδραση, καθώς οι παίκτες της ΑΕΚ είχαν παραδώσει πνεύμα και ο Δέλλας δεν έκανε καν την τρίτη αλλαγή του.

ΑΕΚ (Τ. Δέλλας, 4-2-3-1): Καραγκιολίδης, Γεωργέας, Πεταυράκης, Τσιρίλο, Ρόβας, Ανάκογλου, Κορδέρο, Μπρέσεβιτς, Ντακόλ (46’ Αργυρίου), Πλατέλλας, Γροντής (80’ Τσεβάς)

Αγροτικός Αστέρας (Π. Διλμπέρης, 4-2-3-1): Ταταρίδης, Καραντασιάδης, Τριανταφυλλίδης (75’ Κρυστάλλης), Γεωργιάδης, Γκρμαν, Σαμουηλίδης, Χατζηλιάδης, Θεοδωρίδης (58’ Θεοδωρίδης), Αθανασιάδης (46’ Κουκουλέκης), Βελίδης, Λαζαρίδης

Την κίτρινη κάρτα του διαιτητή Γκράνα είδαν οι Κορδέρο (45’), Γεωργέας (71’), Θεοδωρίδης (36’), Γεωργιάδης (56’), Σαμουηλίδης (69’), Κουκουλέκης (73’), ενώ αποβλήθηκε με δεύτερη κάρτα ο Γεωργιάδης (110’).

Πηγή: enwsi.gr