10:40 Πέμπτη 2 Μαΐου 2024

"Οδοστρωτήρας" η Λίβερπουλ (video)

Σαρωτική εμφανίστηκε η Λίβερπουλ στο “Άνφιλντ” απέναντι στους “κανονιέριδες” της Άρσεναλ. Ένα καλό εισοκασάλεπτο ήταν αρκετό για την ομάδα του μεγαλύτερου λιμανιού της Αγγλίας ώστε να διαλύσει τους Λονδρέζους με 5-1. Στα πρώτα είκοσι λεπτά, κάθε επίθεση των γηπεδούχων “μύριζε” γκολ και ο Σέζνι δεν προλάβαινε να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του, αφού στο εκρηκτικό ξεκίνημα της Λίβερπουλ η στρογγυλή θεά κατέληξε τέσσερις φορές στο τέρμα του.

Η αρχή έγινε μόλις ένα λεπτό αφού είχε ξεκινήσει η αναμέτρηση με τον Τζέραρντ να εκτελεί φάουλ και τον Σκρτελ με το γόνατο να ανοίγει νωρίς-νωρίς το σκορ. Στο 9΄ έπειτα από το καλά εκτελεσμένο κόρνερ του Τζέραρντ ο Σκρτελ θα πιάσει μια εκπληκτική κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και θα κάνει το 2-0.

Το δεύτερο γκολ της Λίβερπουλ

Στο 17΄ ο Χέντερσον θα στρώσει πολύ όμορφα από δεξιά στον Σουάρες, ο οποίος θα βγάλει καταπληκτική παράλληλη σέντρα για τον Στέρλινγκ που θα κάνει εύκολα το 3-0. Δύο λεπτά αργότερα ο Κοουτίνιο θα έβγαζε κάθετη πάσα στην αντεπίθεση για τον Στάριτζ, ο οποίος πέρασε ανάμεσα από Μέρτεσακερ και Κοσιελνί, θα βρέθηκε απέναντι στον Σέζνι τον οποίο και “εκτέλεσε”, κάνοντας το 4-0 για τους κόκκινους. Οι “κανονιέριδες” έδειχναν σαν να μην είναι στο γήπεδο και σε όλο αυτό το απίστευτο κρεσέντο δεν είχαν να αντιτάξουν απολύτως τίποτα. Για την Λίβερπουλ σε εκπληκτική κατάσταση ήταν ο αρχηγός της και ο Χέντερσον.

αρσεναλ

Στην επανάληψη ο ρυθμός όπως ήταν αναμενόμενο έπεσε ωστόσο η Άρσεναλ και πάλι δεν μπορούσε να φανεί απειλητική. Έτσι στο 52΄ ο Στέρλινγκ θα βρεθεί μόνος απέναντι στον Σέζνι, τον οποίο θα νικήσει με διπλή προσπάθεια, και θα γράψει το 5ο γκολ τους γηπεδούχους. Στο 68′ η Αρσεναλ έφτασε ανέλπιστα στο γκολ. Ο Τζέραρντ ανέτρεψε τον Οξλειντ-Τσάμπερλαϊν και ο Αρτέτα σημάδεψε σωστά στο πέναλτι κάνοντας το 5-1. Στη συνέχεια δεν θα μπορούσε να αλλάξει κάτι δραματικά. Η Άρσεναλ θα είχε μια ευκαιρία να πετύχει ένα ακόμα τέρμα, προσπαθώντας να σώσει τα προσχήματα, αλλά ο Μινιολέ θα απέκρουε εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία το σουτ του Αρτέτα στο 72΄.

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Φλάναγκαν, Σισοκό, Τζέραρντ (77′ Αϊμπ), Σκρτελ, Κόλο Τουρέ, Κουτίνιο, Χέντερσον, Λουίς Σουάρες (85′ Ιάγο Ασπας), Στέρλινγκ, Στάριτζ (66′ Αλεν)

Άρσεναλ: Σέζνι, Σανιά, Μονρεάλ (60′ Γκιμπς), Γουίλσιρ, Μερτεσάκερ, Κοσιελνί, Όξλεϊντ-Τσάμπερλαϊν, Αρτέτα, Ζιρού (60′ Ποντόλσκι), Οζίλ (60′ Ροζίτσκι)