11:53 Κυριακή 5 Μαΐου 2024

Ολυμπιακός - Ατρόμητος 0-0

Σε ένα ματς που ο Ολυμπιακός κυριάρχησε, ήταν αρκετά άστοχος με αποτέλεσμα να γκελάρει! Δεν κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός, ο οποίος ήρθε ισόπαλος δίχως τέρματα με τον Ατρόμητο!

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο, κυκλοφόρησε τη μπάλα, δοκίμασε παιχνίδι από τα άκρα με αρκετές σέντρες, όμως ο η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ έβγταλε με σχετική άνεση όλες τις άμυνες, με τις γραμμές πολύ κοντά, χωρίς κενά στην άμυνα, με σωστές αλληλοκαλύψεις και χωρίς πολλές προωθήσεις.

Ήταν ξεκάθαρο πως θα ήταν… δουλειά του Ολυμπιακού να βρει λύσεις και να αλλάξει αυτή την εικόνα στο ματς, με πιο σβέλτες, πιο αποτελεσματικές επιθέσεις και σίγουρα με περισσότερους παίκτες στην αντίπαλη περιοχή.

Σε γενικές γραμμές, αυτό το 4-4-2 του Μαρτίνς δεν έδειξε να δουλεύει όπως μάλλον το είχε προγραμματίσει, τουλάχιστον από τη μέση και μπροστά, στο δημιουργικό κομμάτι του παιχνιδιού. Γενικά οι Πειραιώτες αναλώθηκαν σε πιο ανορθόδοξο παιχνίδι, με πολλά γεμίσματα και σέντρες αφού δεν είχαν ούτε τους χώρους, ούτε την αποτελεσματικότητα ώστε να βγάλουν τις γνωστές αυτοματοποιημένες επιθετικές του προσπάθειες. Έστω κι έτσι, από τη συμπλήρωση μιας ώρας και μετά, άρχισαν να πατούν περιοχή και να βρίσκουν φάσεις, έχοντας πέντε τελικές στο δεκάλεπτο 60-70.

Στα τελευταία λεπτά πια, ο Ατρόμητος είχε… αποδεχθεί τον ρόλο του και αυτός ήταν απλά να αμύνεται μαζικά, με αρκετές καθυστερήσεις και χωρίς κανένα πλάνο να βγει ορθολογικά η μπάλα από την περιοχή του.

Ο Ολυμπιακός πλέον έπαιζε φουλ επίθεση ψάχνοντας τη μία φάση για γκολ. Βρήκε ορισμένες απίθανες ευκαιρίες, κυρίως με Ελ Αραμπί και Τικίνιο, όμως το μηδέν στον πίνακα παρέμεινε ως το φινάλε, με τον Ατρόμητο να βρίσκει σπουδαίο αποτέλεσμα και να υποχρεώνει τον Ολυμπιακό στην πρώτη του φετινή απώλεια βαθμών.

Στο μυαλό των κόουτς

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε σύστημα 4-4-2, έχοντας τον Βάτσλικ στην εστία και τους Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλο, Σισέ και Ρέαμπτσουκ -από τα δεξιά προς τα αριστερά- στην τετράδα της άμυνας. Μπουχαλάκης, Εμβιλά το δίδυμο στα χαφ, με τους Λόπες, Βαλμπουενά στα άκρα και τους Τικίνιο, Ελ Αραμπί στη γραμμή κρούσης.

Το 4-2-3-1 επέλεξε ο Άνχελ Λόπεθ. Ο Πίριτς ήταν στο τέρμα- Βασιλαντωνόπουλος, Χατζηισαΐας, Κ. Παπαδόπουλος, Καστεγιάνο στην άμυνα, Σάλομον, Ντένιτς στα χαφ, Καρτάλης, Κλωναρίδης και Μουνίθ η τριάδα πίσω από τον Κουλούρη.