21:26 Σάββατο 1 Ιουνίου 2024

Ολυμπιακός - Σλοβάτσκο 2-1: Πρώτο δείγμα θετικό, με τον Αραμπί να σκοράρει δύο φορές στο α' μέρος

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-1 της Σλοβάτσκο στο πρώτο φιλικό που έδωσε στην προετοιμασία του στην Αυστρία, με τον Αραμπί να σκοράρει δύο φορές στο πρώτο μέρος (29′, 44′). Μείωσαν οι Τσέχοι στο 50′.

Ο Ολυμπιακός έδωσε το πρώτο φιλικό του επί αυστριακού εδάφους και το δείγμα ήταν θετικό. Οι ερυθρόλευκοι, οι οποίοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και ειδικά στο πρώτα 45 λεπτά, επικράτησαν 2-1 της Σλοβάτσκο.

Ο Αραμπί ήταν… φωτιά στο πρώτο μέρος, άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 44′. Οι Τσέχοι μπόρεσαν να μειώσουν στο 50′ με τον Γιούρασεκ.

Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ είδε κατά μεγάλα διαστήματα στοιχεία τα οποία δουλεύει αυτό τον καιρό, όπως κυκλοφορία από πίσω και ψηλό πρέσινγκ, ωστόσο σίγουρα σημείωσε και πράγματα, τα οποία χρειάζονται βελτιώσεις (π.χ. κάποιες αμυντικές αντιδράσεις). Επιπλέον, δοκίμασε σχεδόν ολόκληρο το υλικό του.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ήθελε να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό και τα κατάφερε. Κυκλοφορούσε, προσπαθούσε να ανοίξει την μπάλα στα άκρα, ενώ όταν έχανε την κατοχή επιχειρούσε να πιέσει ψηλά. Οι Τσέχοι από την πλευρά τους προσπαθούσαν να απειλήσουν από τα αριστερά και το έκαναν στο 10′ με τον Γιουρόσκα.

Στο 14′ ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του καλή στιγμή. Ο Καρβάλιο άλλαξε γήπεδο για τον Ροντινέι στα δεξιά. Ο Βραζιλιάνος μπακ πήρε μέτρα, έκανε το γύρισμα, ο Αραμπί σούταρε και κέρδισε το κόρνερ. Στο 28′ ο Βρουσάι είχε νέα καλή στιγμή, ενώ το 1-0 ήρθε ένα λεπτό αργότερα.

Οι ερυθρόλευκοι άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Μπιέλ τροφοδότησε τον Αραμπί, ο οποίος πάτησε στην περιοχή, πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Σλοβάτσκο είχε την ευκαιρία να απαντήσει στο 41′, με την κεφαλιά του Γιουρόσκα να αποκρούει δύσκολα ο Τζολάκης.

Πριν από το τέλος του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός διπλασίασε τα τέρματά του. Σε μία γρήγορη μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση, ο Φορτούνης κοντρόλαρε, είδε την κίνηση του Αραμπί στην πλάτη της άμυνας και τον τροφοδότησε. Ο Μαροκινός στράικερ πάτησε περιοχή, πέρασε τον τερματοφύλακα και σκόραρε.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Σλοβάτσκο αξιοποίησε μία αντεπίθεση, για να μειώσει στο σκορ. Έπειτα από γέμισμα από τα δεξιά, ο Γιουρόσκα με πλασέ έκανε το 2-1. Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει το πάνω χέρι, με τον Μαρτίνεθ να αλλάζει σταδιακά ολόκληρη την ενδεκάδα, με τον Ντόη να αγωνίζεται στο “6” στο δεύτερο μέρος και τον Μασούρα στην κορυφή μετά το 65′.

Στο 56′ οι ερυθρόλευκοι είχαν καλή στιγμή. Ο Αραμπί τροφοδότησε τον Βρουσάι, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Σλοβάτσκο από τα δεξιά. Στη συνέχεια κάποια σουτ του Φορτούνη και του Ντόη εκτός περιοχής απείλησαν, αλλά δεν είχαν αποτέλεσμα.

Οι φάσεις στο τελευταίο τέταρτο ήταν λίγες, η Σλοβάτσκο προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε να γίνει ουσιαστική, με τον Ολυμπιακό να παίζει στην κόντρα. Έτσι, το 2-1 έμεινε έως το φινάλε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης (46′ Πασχαλάκης), Ρέαμπτσιουκ (46′ Ραμόν), Ντόι, Μπα (65′ Μπαγκαλιάνης), Ροντινέι (46′ Ανδρούτσος), Μπουχαλάκης (46′ Ρέτσος), Καρβάλιο (65′ Λιάτσος), Φορτούνης (65′ Πέπε), Μπιελ (46′ Μασούρας), Βρουσάι (65′ Μπουτούτσι), Ελ Αραμπί (65′ Ζινκερνάγκελ).

πηγή: sport24.gr

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Τζέρε – Τσιτσιπάς 0-3: Σαρωτικός ο Στέφανος, προκρίθηκε στον τέταρτο γύρο του Wimbledon

Η πρώτη αντίδραση του Αταμάν για τον Σλούκα: “Υπογράψαμε τον καλύτερο πλεϊμέικερ της Ευρώπης”