23:27 Πέμπτη 23 Μαΐου 2024

Παναθηναϊκός - Παναιτωλικός 2-0: Τανγκό κορυφής στη Λεωφόρο με Μαντσίνι - Παλάσιος

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 του Παναιτωλικού στη Λεωφόρο με τους Μαντσίνι και Παλάσιος να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα και σκαρφάλωσε ξανά στην κορυφή της Stoiximan Super League, στο +2 από την ΑΕΚ. Εξαιρετικό και πάλι παιχνίδι για το τριφύλλι που εκτός από τα δύο γκολ είχε και τρία δοκάρια.

Ο Παναθηναϊκός μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι και πολλές χαμένες ευκαιρίες επικράτησε 2-0 του Παναιτωλικού στη Λεωφόρο με δύο γκολ στο δεύτερο 45λεπτο τα οποία σημείωσαν οι δύο Αργεντινοί του τριφυλλιού, οι Μαντσίνι και Παλάσιος με πλασέ από κοντά και με τους τρεις βαθμούς οι πράσινοι σκαρφάλωσαν ξανά στην κορυφή της Stoiximan Super League, στο +2 από την ΑΕΚ και στο +5 από τον Ολυμπιακό.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς για δεύτερο σερί ματς στη Λεωφόρο είχαν εξαιρετική απόδοση, σταμάτησαν στις 26 τελικές, οι έξι στην εστία, είχαν πολλές χαμένες ευκαιρίες και τρία δοκάρια, τα δύο με τον Χουάνκαρ και το ένα με τον Κουρμπέλη και καλές στιγμές για να φτάσουν σε ένα μεγαλύτερο σκορ.

Αρχικά ο Μαντσίνι όμως μετά την εξαιρετική ασίστ… αλτρουϊσμού του Δημήτρη Κουρμπέλη έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του και εν συνεχεία ο Παλάσιος με πλασέ από κοντά μετά την εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά και το 6ο φετινό του τέρμα έγραψαν το 2-0 για τον Παναθηναϊκό που έφτασαν σε ακόμη μια νίκη τη φετινή σεζόν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (87′ Πούχατς), Πέρεθ, Κουρμπέλης (86′ Τσοκαϊ), Παλάσιος, Μαντσίνι (71′ Κλεϊνχέισλερ), Τσέριν, Σπόραρ (77′ Ιωαννίδης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Γκρατερόλ, Αποστολάκης, Μαλής, Λάρσον, Χατζηθεοδωρίδης (86′ Χουχούμης), Μλάντεν, Μάρτενσον (86′ Νοσιρού), Σενγκέλια, Ντουάρτε (72′ Μόρσεϊ), Χουάνπι (72′ Μπουζούκης), Καρέλης (72′ Ζοάο Πέδρο).

πηγή: sport24.gr

Βόλεϊ: Φουλ για ευρωπαϊκό τίτλο ο Ολυμπιακός, επικράτησε με 3-0 σετ της Μακάμπι στο Ισραήλ