9:10 Δευτέρα 20 Μαΐου 2024

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ισπανία στους U-21

Μετά από το 4-0 στον τελικό του Euro 2012, η Ισπανία κατέκτησε ακόμα ένα Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα με θρίαμβο (4-2) απέναντι στην Ιταλία, αυτήν τη φορά σε επίπεδο U-21. Πρωταγωνιστής ο Τιάγο Αλκάνταρα, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ από το 1ο ημίχρονο. Οι παίκτες του Ζουλέν Λοπετέγκι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πήραν από νωρίς τον έλεγχο. Μία κεφαλιά του μέσου της Μπαρτσελόνα τους έβαλε μπροστά στο σκορ, αν και η απάντηση των “ατζουρίνι” ήταν άμεση, με καταπληκτική ενέργεια του 23χρονου φορ της Τζένοα, Τσίρο Ιμπόμπιλε, ο οποίος έγινε ο πρώτος παίκτης που νίκησε τον Ντάβιντ ντε Χέα στο θεσμό.

Η διαφορά δυναμικότητας, όμως, ήταν εμφανής. Μέσα σε 20 λεπτά, ο 20χρονος τερματοφύλακας της Ίντερ, Φραντσέσκο Μπάρντι, είχε πραγματοποιήσει 3 εντυπωσιακές επεμβάσεις. Ο Τιάγο, όμως, ήταν ασταμάτητος και τον νίκησε ξανά στο 31ο λεπτό. Λίγο αργότερα, ένα αμφισβητούμενο πέναλτι υπέρ των Ισπανών έφερε τον αρχηγό της ομάδας στη βούλα του πέναλτι, από όπου σημείωσε χατ τρικ και έγινε ο 3ος ποδοσφαιριστής που κάνει κάτι τέτοιο σε τελικό Ευρωπαϊκού κ-21 μετά από τους Βαχίντ Χαλίλχοτζιτς (1976) και Πιερ Λιτμπάρσκι (1982).

Ο Ντέβις Μάντζια δεν άλλαξε το αμυντικό 4-4-2 του, ωστόσο στο 58′ έριξε στο ματς τον επόμενο οργανωτή της Μίλαν, τον 21χρονο Ρικάρντο Σαπονάρα, καθώς και τον 21χρονο Μανόλο Γκαμπιαντίνι της Γιουβέντους για την επίθεση. Δεν άλλαξαν πολλά πράγματα, με τους Ισπανούς να διατηρούν το πάνω χέρι και στο 66′ να σκοράρουν ξανά με πέναλτι, χάρη στο μεγαλύτερο αστέρι τους, τον Ίσκο της Μάλαγα.

Ο Λοπετέγκι έκανε την πρώτη αλλαγή του στο 71′, ρίχνοντας στο ματς τον Ίκερ Μουνιαΐν της Αθλέτικ Μπιλμπάο, με την Ιταλία να πιέζει για να κλείσει την “ψαλίδα”. Στο 80ό λεπτό, ο επιθετικός της Λίβερπουλ, Φάμπιο Μπορίνι, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή, μείωσε σε 4-2 μετά από συνδυασμό με τον Λορέντζο Ινσίνιε της Νάπολι, ωστόσο ούτε τώρα η Ιταλία κατάφερε να αμφισβητήσει την κυριαρχία της Ισπανίας στο ποδόσφαιρο. Η “ροχίτα” διατήρησε τα σκήπτρα της και κατέκτησε το τρόπαιο για 4η φορά, μειώνοντας στη μία κατάκτηση την απόστασή της από την πολυνίκη Ιταλία.

Ιταλία: Μπάρντι, Ντονάτι, Μπιανκέτι, Καλντιρόλα, Ρετζίνι, Ρόσι, Βεράτι (76′ Κρίμι), Φλορέντζι (58′ Σαπονάρα), Ινσίνιε, Μπορίνι, Ιμπόμπιλε (59′ Γκαμπιαντίνι)

Ισπανία: Ντε Χέα, Μοντόγια, Μπάρτρα, Μαρτίνεθ, Μορένο, Ιλαραμέντι, Κόκε (86′ Καμάτσο), Τιάγο, Τέγιο (71′ Μουνιαΐν), Μοράτα (80′ Ροδρίγο), Ίσκο