8:19 Δευτέρα 6 Μαΐου 2024

Ρουμανία – Ελλάδα 1-1

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ ΣΤΗ ΡΟΥΜΑΝΙΑ, Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΟ 1-1 ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΤΗΣ ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ!!!

90′ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

89′ Κίτρινη κάρτα ο Τζιόλης για καθυστέρηση

87′ Αδειάζει σιγά – σιγά το γήπεδο με τους Ρουμάνους απογοητευμένους…

86′ Αλλαγή για τη Ρουμανία. Ο Στάνκου έδωσε τη θέση του στον Γκροζάβ.

86′ Περνά ο χρόνος και η Ελλάδα κρατά την πρόκριση στα χέρια της!

82′ Απίστευτη ευκαιρία για τους Ρουμάνους. Ο Σάμαρης πήγε να διώξει, η μπάλα όμως παραλίγο να μπει και πάλι αυτογκόλ.

80′ Ο Μανωλάς περνά στη θέση του τραυματία Σιόβα για τα τελευταία λεπτά του αγώνα.

79′ Πονάει ο Σιόβας, ετοιμάζεται να μπει ο Μανωλάς χωρίς ζέσταμα. Οπως και ο Βύντρα με τον τραυματία Τοροσίδη.

78′ Πιέζουν ασφυκτικά οι Ρουμάνοι, αλλά δεν δημιουργούν κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Η Ελλάδα κρατά καλά και η είσοδος του Σάμαρα ενίσχυσε το κέντρο ανασταλτικά.

76′ Η Ελλάδα έχει το… μαξιλαράκι των δύο γκολ. Αν γίνει το 3-1 πάμε σε παράταση, με 2-1 ή αν σκοράρει η εθνική μας, περνάμε εμείς.

73′ Νέα αλλαγή για την εθνική. Εκτός ο Καραγκούνης, μέσα ο Σάμαρης.

72′ Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Βύντρα στη θέση του τραυματία Τοροσίδη.

64′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τους Ρουμάνους, ελάχιστα έξω από την περιοχή. Ο Λατοβλέβιτσι δοκιμάζει, η μπάλα άουτ.

62′ Ωραία κίνηση και σουτ του Χόμπαν, όμως ο Καρνέζης πέφτει ωραία στη γωνία του και διώχνει σε κόρνερ.

59′ Σουτ από τον Λατοβλέβιτσι, η μπάλα άουτ.

58′ Κίτρινη κάρτα στον Χολέμπας.

55′ ΓΚΟΛ Απίστευτο γκολ για τη Ρουμανία. Ο Τοροσίδης πάει να διώξει, το ίδιο πάει να κάνει και ο Χολέμπας, η μπάλα στα δίχτυα του Καρνέζη!

Σάμαρης, Γκέκας και Χριστοδουλόπουλος κάνουν ζέσταμα, μετά από εντολή του Σάντος.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΜΗΤΡΟΓΛΟΥ
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Εθνική μας έχει πετύχει το γκολ που ήθελε και πλέον, είναι 45 λεπτά μακριά από τη… Βραζιλία.
Έσκασε μια κροτίδα στον αγωνιστικό χώρο. Στο έδαφος ο Παπασταθόπουλος!

45’+1′ Σουτ του Μαρικά, η μπάλα ψηλά άουτ.

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

40′ Σέντρα του Καραγκούνη, ο Μανιάτης, έξω από την περιοχή, σούταρε με το αριστερό, αλλά ο Ταταρουσάνου, δεν δυσκολεύτηκε.

32′ Σουτ του Λατοβλέβιτσι, αλλά η μπάλα άουτ.

26′ Αλλαγή για τη Ρουμανία. Ο Ρατ έξω, ο Λατοβλέβιτσι μέσα. Αναγκαστική η αλλαγή του Πιτσούρκα.

Μετά το γκολ ο Μήτρογλου πήρε και κίτρινη κάρτα, καθώς για να πανηγυρίσει πήρε το σημαιάκι του κόρνερ.

Πλέον, στην χειρότερη περίπτωση, πρέπει να δεχτούμε τρία γκολ για να πάει το παιχνίδι στην παράταση.

Η Ελλάδα ανοίγει το σκορ, κάνει συνολικά το υπέρ της σκορ 1-4 και ο Μήτρογλου σκοράρει για τρίτη φορά απέναντι στους Ρουμάνους!!!

23′ ΓΚΟΛ Ο Καραγκούνης πέρασε υπέροχη μπαλιά στον Μήτρογλου, ο οποίος σε τετ α τετ με τον Ταταρουσάνου κάνει το 0-1!

19′ Ωραία περιστροφή του σώματος και σουτ του Στάνκου, αλλά ο Καρνέζης μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

16′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Χολέμπας. Από αριστερά ο αριστερός μπακ μπήκε στην περιοχή, σούταρε και ο Ταταρουσάνου απέκρουσε στην γωνιά του!

6′ Ο Τόρχε, κινήθηκε από δεξιά προς τον άξονα, βρήκε λίγο τον χώρο, δοκίμασε το πρώτο σουτ της βραδιάς, αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Στα πρώτα λεπτά, οι Ρουμάνοι, επιλέγουν να κάνουν επιθέσεις από την δεξιά τους πλευρά, θέλοντας να εκμεταλλευτούν το ότι ο Σαμαράς είναι λιγότερο… συνεπής στα αμυντικά του καθήκοντα από τον Σαλπιγγίδη, που είναι στην άλλη πλευρά.

1′ Το ματς ξεκίνησε!

Τρομερή “γιούχα” από τους Ρουμάνους στον ύμνο της Ελλάδας…

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Μίλοραντ Μάζιτς (Σερβία). Βοηθοί είναι οι Μίλοβαν Ρίστιτς, Ντάλιμπορ Τζόρτζεβιτς από την Σερβία.

Η ενδεκάδα των Ρουμάνων: Ταταρουσάνου, Μάτελ, Ρατ, Κίρικες, Γκοϊάν, Χόμπατ, Τανάσε, Μαξίμ, Τόρχε, Μαρικά, Στάνκου

Για την Εθνική μας: Καρνέζης, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Χολέμπας, Μανιάτης, Τζιόλης, Καραγκούνης, Σαμαράς, Σαλπιγγίδης, Μήτρογλου

Μοναδικός τιμωρημένος για την Ελλάδα ο Κώστας Κατσουράνης ενώ για τους γηπεδούχους δεν παίζουν ο Λαζάρ του ΠΑΟΚ ο οποίος είχε αποβληθεί, ενώ και ο Μπουρτσεάνου συμπλήρωσε κάρτες.

Στις 21:00 ξεκινά το μεγάλο ματς στη Ρουμανία, με την Ελλάδα να θέλει να υπερασπιστεί το 3-1 του πρώτου ματς στο Καραϊσκάκη. Αν τα καταφέρει τότε θα πάρει το εισιτήριο για το Μουντιάλ του καλοκαιριού στη Βραζιλία!