23:10 Κυριακή 5 Μαΐου 2024

Σε έναν μεγάλο τελικό τα λιοντάρια για πρώτη φορά μετά από 55 χρόνια

H Αγγλία «ξόρκισε την κατάρα» των αποκλεισμών στους τέσσερις προηγούμενους ημιτελικούς μεγάλων διοργανώσεων (Μουντιάλ 1990 και 2018, Ευρωπαϊκά του 1968 και 1996) και για πρώτη φορά μετά από 55 χρόνια (1966) προκρίθηκε σε τελικό κορυφαίου τουρνουά.

Το πέναλτι που υπέδειξε ο Ντάνι Μακέλι, στο 103΄ της παράτασης του δεύτερου ημιτελικού του Euro 2020 υπέρ της Αγγλίας  έδωσε την ευκαιρία στον αρχηγό Χάρι Κέιν να πάρει το «ριμπάουντ» από την προσωρινή απόκρουση του Σμάιχελ και στην επαναφορά να στείλει την Εθνική Αγγλίας στον τελικό της Κυριακής (11/07) με αντίπαλο την Ιταλία. Η Αγγλία επιβλήθηκε με 2-1 της Δανίας, η οποία είχε προηγηθεί με τον Ντάμσγκααρντ στο 30ό λεπτό, αλλά στο 39΄ με το αυτογκόλ του Κιάερ το ματς είχε έρθει στα… ίσια.

Ο αρχηγός της Εθνικής Αγγλίας έχει πετύχει τα περισσότερα γκολ στην καριέρα του απέναντι στον Δανό πορτιέρε της Λέστερ, με το αποψινό έφτασε τα 15! Παράλληλα, θέλει άλλο ένα τέρμα για να γίνει ο αρχισκόρερ των «Τριών Λιονταριών» σε μεγάλη διοργάνωση, έχοντας σκοράρει 10 φορές σε 16 ματς, όσες και ο Γκάρι Λίνεκερ.

Στις κερκίδες του Γουέμπλει και ο 57χρονος πρωθυπουργός του Ηνωμένου Βασιλείου που πήγε στο γήπεδο φορώντας  τη φανέλα των «Τριών Λιονταριών» με το «10» στην πλάτη και το δικό του όνομα τυπωμένο.