5:23 Σάββατο 18 Μαΐου 2024

Στα ημιτελικά ο ΟΦΗ με 2η νίκη επί του Πανιωνίου (φωτο-video)

Κόντρα στην ροή του αγώνα ο ΟΦΗ έκοψε την φόρα του Πανιώνιου στην Νέα Σμύρνη και πήρε τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις, με 1-2, παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας που θα βρει τον Παναθηναϊκό. Ο πρώτος αγώνας με τους “πράσινους” θα πραγματοποιηθεί στις 19 ή 20 Μαρτίου και ο δεύτερος 16 ή 17 Απριλίου.

Στο πρώτο μέρος ο Πανιώνιος κέρδισε πολλά στημένα, με πρώτη καλή στιγμή μόλις στο 5′ όταν ο Ντούνης θα κάνει το σουτ και ο Φερνάντεζ θα μπλοκάρει. Δέκα λεπτά αργότερα ο Κολοβός, έπειτα από σέντρα από δεξιά, θα κάνει το γυριστό σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Στο 38′ μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ όταν ο Μακρής θα πιάσει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Παπαδόπουλος θα αποκρούσει με δυσκολία και ο Περογαμβράκης που καραδοκούσε θα στείλει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου το σουτ του Σταυροθανασόπουλου περνά εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φερνάντες, έτσι οι δύο ομάδες θα πάνε ισόπαλες χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

panionios_ofi6

Στο δεύτερο μέρος ο προπονητής του Πανιωνίου άλλαξε διάταξη και εγκατέστησε τους παίκτες του στην περιοχή του πορτιέρο του ΟΦΗ. Στο 59′ ο Αυλωνίτης θα βγάλει τη σέντρα από δεξιά, ο Καμπάνταης δεν θα βρίσκει στόχο με το κεφάλι από καλή θέση. Στο 64′ θα γίνει η μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μιλιάζες, ο Μακρής θα πάρει την κεφαλιά, ο Παπαδόπουλος ακουμπά την μπάλα, αλλά δεν μπορεί να διακόψει την πορεία της προς τα δίχτυα, έτσι θα γίνει το 0-1. Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για τους Κρητικούς ήρθε η απάντηση από τον Πανιώνιο στο 66′ στο πολύ δυνατό σουτ του Κολοβού, ο Φερνάντες εκτινάσσεται, αλλά δεν μπορεί να αποτρέψει αυτό το εκπληκτικό γκολ. Στο 74′ ο Κουτσιανικούλης θα κάνει μια πολύ ωραία ενέργεια και η μπάλα θα καταλήξει στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου. Δέκα λεπτά πριν συμπληρωθούν τα ενενήντα και μετά από λάθος της άμυνας του Πανιωνίου, ο Ντουντού προωθεί στον Κουτσιανικούλη, εκείνος κάνει το γύρισμα και ο Βραζιλιάνος κάνει το 1-2 για τον ΟΦΗ.