16:35 Τρίτη 21 Μαΐου 2024

Εύκολα στα ημιτελικά του Κυπέλλου ο ΠΑΟΚ (φωτο-video)

Μετά το 3-0 του πρώτου αγώνα ο ΠΑΟΚ είχε πάρει ουσιαστικά την πρόκριση και δεν ήταν αγχωμένος, έτσι το ματς ήταν ανοιχτό από την αρχή, συμβάλλοντας σε αυτό και οι γηπεδούχοι του Απόλλωνα Σμύρνης, που δεν είχαν λόγο να κλειστούν στην άμυνα τους.

Στο πρώτο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 11′ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουκ θα περάσει λίγο άουτ και δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ θα απαντήσει στις ευκαιρίες, με το σουτ από τον Χούσεν έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα θα φύγει πάνω από τα δοκάρια του Γκόμες. Στο 20′ ο Αθανασιάδης θα στρώσει ωραία την μπάλα στον Λούκας και εκείνος έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι του Γκόμες. Πέντε λεπτά αργότερα θα γίνει το Σουτ από τον Νατχο, ο γκολκίπερ του Απόλλωνα ήταν στην σωστή θέση και μπλόκαρε την μπάλα. Στο 32′ η μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Αθανασιάδη να παίρνει την μπάλα, να μπαίνει στην περιοχή, αλλά το σουτ που έκανε δεν ήταν καλό και έτσι η μπάλα έφυγε άουτ. Μόλις ένα λεπτό αργότερα η απάντηση από τον Απόλλωνα, με τον Κουκ να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και τον Γλύκο να πέφτει στην δεξιά του γωνία και να διώχνει την μπάλα. Δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Αθανασιάδης θα γίνει κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα και με δυνατό σουτ θα ανοίξει το σκορ για τον ΠΑΟΚ.

apollon-paok_mesa

Στο δεύτερο μέρος ο δικέφαλος θα είναι εκείνος που θα χάσει την πρώτη ευκαιρία όταν στο 51′ από μπαλιά του Νατχο, ο Χούσεν με ψηλοκρεμαστή μπαλιά θα περάσει την μπάλα πάνω από τον Γκόμες και πριν περάσει την γραμμή του τέρματος ο Σόντερμπεργκ την διώξει. Στο 54′ ήρθε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους με τον Νατχο να βγάζει την κάθετη μπαλιά στο νεαρό Κουλούρη και εκείνος με ωραίο πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Απόλλωνα. Στο 66′ ο Κουλούρης θα μπει από δεξιά στην περιοχή του Απόλλωνα και θα κάνει το σουτ με τον Γκόμες να αποκρούει. Στο 90′ του παιχνιδιού ο Στοχ θα μπει στην περιοχή αλλά δε θα καταφέρει να πλασάρει τον Γκόμες και  η μπάλα θα φτάσει στον Λούκας, εκείνος θα στρώσει στον Κουλούρη και ο νεαρός θα κάνει το 3-0.