4:35 Δευτέρα 17 Ιουνίου 2024

Στους 8 του κυπέλλου ο ΠΑΟΚ (video)

Ο “δικέφαλος” επικράτησε του Ηρακλή στην Τούμπα με 5-1 και πέρασε στους “8” του κυπέλλου Ελλάδας.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά από λάθος της άμυνάς του στο 4ο μόλις λεπτό. Μετά από συνδυασμό των Τσιλιαννίδη και Ονουάτσι η μπάλα έφτασε στον Πορτουλίδη που με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 0-1, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν σημάδια άγχους κάνοντας πολλά λάθη. Στο 20΄ ο Κάτσε έκλεψε την μπάλα και συνδυάστηκε ωραία με τον Αθανασιάδη, με τον Αλβανό μέσο να επιχειρεί το σουτ, τον Κηπουρό να μην διώχνει σωστά και τον Αθανασιάδη να ισοφαρίζει σε 1-1.  Στο 21΄ ο Βίτορ τραυματίστηκε και τη θέση του πήρε ο Κώστας Κατσουράνης. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε η ολική ανατροπή, με τον Ονουάτσι να κάνει λάθος γυρίζοντας την μπάλα στον Κηπουρό χωρίς να βλέπει, τον Στοχ να παρεμβαίνει και να κάνει το 2-1 για την ομάδα του Χουμπ Στέφενς.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να πετύχει και 3ο γκολ, καθώς το σουτ του Κάτσε απέκρουσε με κεφαλιά πάνω στην γραμμή ο Ιντζόγλου.Στην επανάληψη ο Ηρακλής είχε την κατοχή και προσπάθησε να αναπτυχθεί από τα δεξιά, εκείνος όμως ο οποίος πέτυχε γκολ ήταν ο ΠΑΟΚ. Στο 55′ ο Αθανασιάδης έβγαλε τον Στοχ φάτσα με τον τέρμα του “γηραιού” και ο Σλοβένος με πανέξυπνο πλάσε πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κηπουρού γράφοντας το 3-1.

Μετά το γκολ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και ο Ηρακλής βρήκε την ευκαιρία να βγει μπροστά και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Στο 82΄ ο Ολίσε έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΠΑΟΚ σημειώνοντας με πλασέ το 4-1 έπειτα από ωραία πάσα του Στοχ. Στο 86′ ο Τζαβέλας είδε την κόκκινη κάρτα καθώς έδιωξε την μπάλα με το χέρι στον χώρο του κέντρου. Το χορό των γκολ έκλεισε για τον “δικέφαλο του Βορρά” ο Μάρτενς στις καθυστερήσεις, πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα με την φανέλα του ΠΑΟΚ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου, Βιτόρ (21′ Κατσουράνης), Τζαβέλλας, Λίνο, Μαντούρο, Μάρτενς, Κάτσε, Στοχ, Λούκας (78′ Νίνης), Αθανασιάδης (68′ Ολίσε)

ΗΡΑΚΛΗΣ: Κηπουρός, Ιντζόγλου, Παπαστεριανός, Βίτορ, Κοντοδήμος, Μπάμπα, Πουρτουλίδης, Ονουάτσι (46′ Ματσούκας), Τάι (46′ Σιατραβάνης), Τσιλιανίδης (72′ Χιονίδης), Ζάχoρα

Οι “ασπρόμαυροι” θα αντιμετωπίσουν στην επόμενη φάση τον Απόλλωνα Σμύρνης.