23:32 Τετάρτη 15 Μαΐου 2024

Τέλος η... βασιλεία Φέντερερ

Παγκόσμιο σοκ στο Λονδίνο! Μετά τον αποκλεισμό του Ναδάλ και της Σαράποβα, ήρθε η ώρα του Ρότζερ Φέντερερ! Ο Ελβετός ηττήθηκε 3-1 σετ (6-7, 7-6, 7-5, 7-6) από τον Σεργκέι Στακόφσκι (No 116) στο δεύτερο γύρο του Wimbledon κι έμεινε εκτός συνέχειας.

Έτσι, δεν θα έχει την ευκαιρία ούτε να υπερασπιστεί το τίτλο του, ούτε να κάνει οκτώ τις κατακτήσεις του, που αναμφισβήτητα αποτελεί «πλήγμα», ειδικά στην επιφάνεια που τόσο αγαπά! Μάλιστα, για πρώτη φορά μετά από 36 Grand Slam, δεν θα δώσει το «παρών» τουλάχιστον μέχρι τα προημιτελικά!

Τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά για τον King Roger, αφού πήρε το πρώτο σετ, έστω και στο tie break, ωστόσο, ο Ουκρανός τον… πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα στο δεύτερο. Ο Ελβετός δεν μπορούσε να βρει λύσεις στο εξαιρετικό σέρβις του αντίπαλού του κι όχι μόνο αυτό αλλά στο τρίτο σετ «έφαγε» μπρέικ λίγο πριν οι δυο τους οδηγηθούν στη… ρώσικη ρουλέτα, με αποτέλεσμα ο Στακόφσκι να προηγηθεί στα σετ!

Το… φάσμα του αποκλεισμού έγινε έντονο πολύ νωρίς για τον πολυνίκη του λονδρέζικου Grand Slam, αφού δεν κατάφερε να κρατήσει το σέρβις του στο τέταρτο σετ. Βέβαια, ήρθε άμεσα η απάντηση, ισοφάρισε στα γκέιμ (3-3) και… αναγκαστικά το σετ «παίχτηκε» στο tie break. Εκεί, ο Φέντερερ έσωσε -εντυπωσιακά- ένα match point, αλλά δεν έκανε το ίδιο και στο αμέσως επόμενο, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει από το κορτ με κατεβασμένο κεφάλι και ειδικά στο Wimbledon δεν είναι κάτι συνηθισμένο!

Αυτή η ήττα θα οδηγήσει τον Ελβετό στο νούμερο πέντε της παγκόσμιας κατάταξης, για πρώτη φορά στην καριέρα του μετά τις 23 Ιουνίου 2003(!!), ενώ υπάρχει και ένα ακραίο σενάριο να βρεθεί έκτος, αν σηκώσει την κούπα ο Τόμας Μπέρντιχ.