10:15 Τρίτη 21 Μαΐου 2024

Πρωταθλήτρια κόσμου η Γερμανία (φωτο - video)

Σε έναν ποδοσφαιρικό αγώνα που δεν θύμιζε πολλά από τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου αλλά με μερικές καλές φάσεις, η Γερμανία ανακηρύχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια.

Στην κανονική διάρκεια το μας έληξε 0-0 με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στην παράταση. Εκεί οι Γερμανοί φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και στο 113ο λεπτό ο Μάριο Γκέτσε πέτυχε το γκολ που χάρισε στη Γερμανία το τέταρτο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι Αργεντίνοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στα λίγα λεπτά που απέμειναν δίχως όμως να τα καταφέρουν.

tel2

tel1

Ο τελικός ξύπνησε μνήμες από τον τελικό του παγκοσμίου ποδοσφαίρου το 1990. Οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί ξανά και οι Γερμανοί είχαν νικήσει με 1-0 με αμφισβητούμενο πέναλτι του Γιόργκεν Κλίνσμαν.

Αυτή τη φορά το ματς βέβαια έληξε στην παράταση.

Στις κερκίδες του γηπέδου παραβρέθηκε και η Γερμανίδα καγκελάριος Άνγκελα Μέρκελ η οποία και πανηγύρισε έντονα το γκολ, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως τα “πάντσερ” έγιναν η πρώτη ευρωπαϊκή ομάδα που κατακτά το τρόπαιο σε διοργάνωση που διεξάγεται στην αμερικανική ήπειρο.