21:42 Κυριακή 5 Μαΐου 2024

Μεγάλη πρόκριση για την Ξάνθη στην παράταση μέσα στην Ιρλανδία!

Η Ξάνθη νίκησε με 2-1 στην παράταση την Λίνφιλντ και πέρασε στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ και ας είχε χάσει με 1-0 στην Ελλάδα. Οι παίκτες του Καραγεωργίου προηγήθηκαν με 1-0 στο 27’ με τον Μαρσελίνιο και το κράτησαν μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας στέλνοντας το ματς στην παράταση. Μάλιστα, από το 44’έπαιζαν με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε ο Φλίσκας. Στο 98’ της παράτασης ο Γκολτ έκανε το 1-1, αλλά ο Μαρσελίνιο στο 105’ με το δεύτερο τέρμα του έκανε το 2-1 και έδωσε την πρόκριση στην Ξάνθη!

Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη της Ξάνθης στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, έπειτα από τις τρεις προηγούμενες αποτυχημένες προσπάθειες απέναντι σε Λάτσιο, Μίντλεσπρο και Ντιναμό Βουκουρεστίου.

Πλέον, οι Ακρίτες θα βρουν το δρόμο τους στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, όπου συμμετέχει και ο Αστέρας Τρίπολης, τη Σταντάρ Λιέγης. Πρώτο ματς 1η Αυγούστου στα Πηγάδια.

Το ματς:

Συντηρητικά μπήκαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Αφενός οι παίκτες της Λίνφιλντ ήθελαν να διαφυλάξουν το σκορ του πρώτου αγώνα και αφετέρου η Ξάνθη δεν ήθελε να ρισκάρει από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ωστόσο, όταν αποφάσισε να γίνει πιο επιθετική και να πιέσει τους γηπεδούχους κατάφερε να προηγηθεί με τον Μαρσελίνιο στο 27ο λεπτό. Από εκεί και πέρα πήρε τον πλήρη έλεγχο στο χώρο του κέντρου και έχασε μερικές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά της. Ενώ, τα πράγματα έδειχναν ότι οι Ακρίτες θα μπουν με το σκορ και την ψυχολογία υπέρ τους στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ήρθε η αποβολή του Φλίσκα για να αλλάξει τα αριθμητικά δεδομένα.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να δημιουργήσουν εστίες κινδύνου μπροστά από την εστία του Κυριακίδη. Αντιθέτως, οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου κατάφεραν να κρατήσουν τον ρυθμό του παιχνιδιού χαμηλά και να απειλήσουν κυρίως με αντεπιθέσεις που έβγαζαν από τα άκρα, αλλά και με την πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Σερζ Ντιέ, που έκανε γενικότερα εξαιρετικό ματς. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι Ακρίτες έδειξαν πως δεν είχαν δυνάμεις γι’αυτό και οπισθοχώρησαν, παρ’ όλα αυτά όμως η Λίνφιλντ δεν μπόρεσε να πιέσει και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Η έλλειψη αντοχών από τους παίκτες της Ξάνθης ανάγκασε να γυρίσει όλη την ομάδα μπροστά από τα καρέ του Κυριακίδη στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης. Έτσι, οι Βορειοιρλανδοί βρήκαν χώρους για να κάνουν παιχνίδι και από μία στημένη φάση κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Όμως ο Μαρσελίνιο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη… και με ένα γκολ ίδιο με αυτό του πρώτου ημιχρόνου χάρισε την πρόκριση στους Ακρίτες.