1:57 Τρίτη 21 Μαΐου 2024

Νίκησε εύκολα ο Ολυμπιακός

Ολυμπιακός-Βέροια(3-0)

Γράφει ο Μάκης Δραγάτσης

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την πρωτοπόρο Βέροια για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος. Οι Ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα, δεν απειλήθηκαν απο τη Βέροια και με ευκολία σταμάτησαν το νικηφόρο σερί τριών αγώνων της Βασίλλισας του Βορρά. Έτσι, σήμερα ο Ολυμπιακός βρίσκεται στη κορυφή του Βαθμολογικού πίνακα

Τακτική ανάλυση

Ο Μίτσελ παρέταξε τον Ολυμπιακό σε διάταξη 4-3-2-1με τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Ομάρ, Μποτία, Αυλωνίτη και Γιαννούλη, στον άξονα τους Μιλιβόγιεβιτς και Κασάμι, στη θέση του επιτελικού μέσου τον Τσόρι, στα άκρα τους Ντουρμάζ και Φουστέρ, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Μήτρογλου

Ο Γκρανέρο παρέταξε την Βέροια σε διάταξη 4-2-3-1 με τον Καντιμοίρη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Αμαραντίδη, Ραούλ Μπράβο, Βέρτζο και Αραγονιές, μπροστά τους τους Βεργώνη και Μπατιόν, στα φτερά τους Ντουμίτρου και Καλτσά, στη θέση του επιτελικού μέσου τον Γεωργιάδη, ενώ αιχμή του δόρατος αποτέλεσε ο Κάμπορα

Ο Αγώνας

Καλύτερος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και κυριάρχησε στον αγώνα ενώ η Βέροια περιόριστηκε σε παιχνίδι αντεπιθέσεων. Μόλις στο 5′ έφθασε πολύ κοντά στην επίτευξη τέρματος όταν το σουτ του Μήτρογλου, έπειτα απο γύρισμα του Γιαννούλη, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Καντιμοίρη.

Ο Ολυμπιακός έλεγξε το ρυθμό του αγώνα, δεν επέτρεψε στη Βέροια να απειλήσει και κατάφερε στο 33′ να σκοράρει με τον Μήτρογλου, ο οποίος εκτέλεσε το πέναλτι που κέρδισε ο Ντουρμάζ από τον Αμαραντίδη

Στο ίδιο τέμπο

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο αγώνας συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, με τον Ολυμπιακό να επιβάλλει το πλάνο του στο γήπεδο και την Βέροια να προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις χωρίς όμως επιτυχία

Στο 73′ ο Ολυμπιακός είχε μια πολύ καλή στιγμή για γκολ όταν ο Μήτρογλου σούταρε απο το ύψος της περιοχής και ο Καντιμοίρης απέκρουσε δύσκολα το σουτ του παίκτη των Ερυθρολεύκων. Στην επόμενη φάση ο Μίτσελ αντικατέστησε τον Μήτρογλου και στη θέση του έβαλε τον Μπενίτεζ.

Ο Ολυμπιακός πίεζε για το 2-0 και έφθασε πολύ κοντά στο να το πετύχει όταν ο Μπενίτεζ ντρίμπλαρε τους αμυντικούς της Βέροιας αλλά το σουτ του απεκρούστηκε από τον πολύ φορμαρισμένο Καντιμοίρη

Το πολυπόθητο 2-0 ήρθε στο 88′ με τον Μπενίτεζ που, έπειτα από μπαλιά του Κασάμι, ντρίμπλαρε τον Ραούλ Μπράβο και πλάσαρε τον Καντιμοίρη ο οποίος δεν μπόρεσε να αποτρέψει το δεύτερο τέρμα των Ερυθρολεύκων.

Στο 92′ οι Ερυθρόλευκοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Μιλιβόγιεβιτς τροφοδότησε τον Κασάμι ο οποίος από κοντά έκανε το 3-0

Ξεχώρισε: ο Κώστας Μήτρογλου ήταν ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού. Σκόραρε, είχε δοκάρι ενώ αποτελούσε συνεχώς απειλή για την άμυνα της Βέροιας.

Απογοήτευσε: Η Βέροια δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Ολυμπιακό σε κανένα σημείο του αγώνα, ενώ παράλληλα δέχθηκε τρία γκολ

Ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις: Η άμυνα του Ολυμπιακού ανταποκρίθηκε πλήρως στις απαιτήσεις του αγώνα καθώς σταματούσε εγκαίρως οποιεσδήποτε επιθετικές απόπειρες των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα ο Ρομπέρτο να περάσει ένα από τα πιο ξεκούραστα βράδια της καριέρας του.

Καταλυτικός Παράγοντας: Η αδυναμία της Βέροιας να βρει διαδρόμους προς τον Ρομπέρτο έκρινε τον αγώνα. Σε ενα ματς που οι Ερυθρόλευκοι ήταν μέτριοι στο επιθετικό κομμάτι για πάνω απο 70 λεπτά, η Βέροια δεν μπορούσε να σκοράρει και μοιραία γνώρισε την ήττα

Αξιοσημείωτο: Μετά τη φάση του πέναλτι, Τσόρι και Μήτρογου είχαν έντονη διαφωνία για το ποιος θα είναι ο εκτελεστής του πέναλτι, παρ’όλο που ο Μίτσελ έχει ορίσει τον Αργεντίνο ως τον παίκτη που θα αναλαμβάνει την εκτέλεση των πέναλτι. Η αψιμαχία των δύο ερυθρόλευκων έληξε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

Αξιοσημείωτο(2): Αίσθηση προκάλεσε το γεγονός πως ο Μίτσελ επέλεξε τον Χουτεσιώτη για αναπληρωματικό τερματοφύλακα, αφήνοντας τον Μέγκιερι εκτός αποστολής