23:36 Κυριακή 5 Μαΐου 2024

Περίπατος με πεντάρα για την ΑΕΚ

Στην Νάξο η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα αντιμετώπιζε τον Πανναξιακό τον οποίο και φιλοδώρησε με 5 γκολ. Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, αλλά άρχισαν να ανεβάζουν στροφές μετά το 30. Από εκείνο το σημείο μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου η ΑΕΚ είχε δημιουργήσει μερικές καλές ευκαιρίες, τις οποίες όμως δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ, με τους Ντακόλ, Μπρέσεβιτς, Πλατέλλα και Γροντή. Σε κάποιες περιπτώσεις δεν είχαν καλή τελική προσπάθεια ενώ σε κάποιες άλλες τους σταματούσε ο πορτιέρο του Πανναξιακού, Γιουρούσης.

Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο η ομάδα της Νάξου κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια χωρίς να έχει δεχθεί γκολ. Δύο λεπτά μετά  την έναρξη της επανάληψης οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα βρήκαν τον τρόπο για να διασπάσουν την άμυνα των νησιωτών. Ο Μπρέσεβιτς με κεφαλιά μετά την εξαιρετική και συστημένη σέντρα του Γροντή έκανε το 0-1. Από τη στιγμή που άνοιξε ο… ασκός του Αιόλου, η ΑΕΚ ήταν ασταμάτητη. Στο 53′ ο Πλατέλλας κέρδισε πέναλτι και ο Μπρέσεβιτς έκανε το 0-2. Στο 57′ ο Πλατέλλας με όμορφη ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και… κρέμασε τον Γιουρούση κάνοντας το 0-3, ενώ 63′ ξανά ο Πλατέλλας με πλασέ σημείωσε το 4ο γκολ για την Ενώση. Το κερασάκι στην τούρτα… πρόσθεσε στο 76′ ο Μπρέσεβιτς εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας του Πανναξιακού και πέτυχε το τρίτο προσωπικό του γκολ και το 5ο για την ΑΕΚ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Πανναξιακός: Γιουρούσης, Μεσημέρης, Τσαρτσαράς, Ανδρεόπουλος, Λίμα, Καλογέρης, Καρούσης (41′ Παπαδόπουλος), Βούλγαρης, Ντούκα, Αριανούτσος, Ρόβας Χ.

ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Γεωργέας (68′ Παληαρούτας), Πεταυράκης, Ρόβας, Τσιρίλο, Κορδέρο (78′ Τσεβάς), Γροντής (68′ Τσουκαλάς), Ντακόλ, Μπρέσεβιτς, Ανάκογλου, Πλατέλλας