18:20 Κυριακή 2 Ιουνίου 2024

Πρωταθλητής Ελλάδας ο ΠΑΟΚ: Νίκησε 2-1 τον Άρη

Σε ένα ιστορικό παιχνίδι στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, ο ΠΑΟΚ πήρε μία σπουδαία νίκη με 2-1 σε βάρος του Άρη και κατέκτησε το πιο συναρπαστικό πρωτάθλημα όλων των εποχών.

Ο αγώνας
Τα πρώτα λεπτά δεν μας χάρισαν κάποια ιδιαίτερη ευκαιρία, αλλά αρκετές δυναμικές μονομαχίες. Ο ΠΑΟΚ δημιούργησε φάσεις κυρίως χάρη σε ατομικές ενέργειες των παικτών του. Ο Άρης ήλεγχε την κατάσταση με την εστία του Κουέστα να μην απειλείται ιδιαίτερα. Αυτό άλλαξε στο 30′, όταν ο Ζίβκοβιτς έκλεψε στο κέντρο από τον Μορόν, πήρε μέτρα στο χορτάρι, βρήκε με εξαιρετική κάθετη τον Τόμας και ο Ισπανός πλάσαρε εύστοχα στο τετ α τετ για το 1-0. Στο τελευταίο τέταρτο οι “κιτρινόμαυροι” ανέβηκαν και έψαξαν την ισοφάριση, αλλά οι περισσότερες ευκαιρίες τους δεν κατέληξαν σε τελική προσπάθεια, και η μία που… άγχωσε την αντίπαλη άμυνα αντιμετωπίστηκε από τον Κοτάρσκι.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο για τους παίκτες του Μάντζιου. Μόλις στο 47ο λεπτό ο Οντουμπάτζο γύρισε από τα δεξιά, ο Μορόν έπιασε ένα απίστευτο γυριστό στα όρια της περιοχής και εκτέλεσε τον Κοτάρσκι για το 1-1 που έβαλε… φωτιά σε “Κλεάνθης Βικελίδης” και “OPAP Arena”. Οι “ασπρόμαυροι” άργησαν, αλλά ισορρόπησαν το παιχνίδι σε μία στιγμή που έμοιαζαν να χάνουν την ψυχραιμία τους. Η ισορροπία όμως έφερε και γκολ, όταν στο 62′ ο Κωνσταντέλιας έκανε μία… μαγική ατομική ενέργεια, τροφοδότησε τον Τάισον και αυτός με ένα φοβερό σουτ νίκησε τον Κουέστα για το 2-1. Ωστόσο, οι ισορροπίες άλλαξαν στο 78ο λεπτό όταν ο Μιχαηλίδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΓΚΟΛ: 47′ Μορόν – 30′ Τόμας, 62′ Τάισον
Κίτρινες: 39′ Μοντόγια, 55′ Βερστράτε, 88′ Γκαρσία – 1′, 78′ Μιχαηλίδης, 77′ Κωνσταντέλιας