16:34 Δευτέρα 6 Μαΐου 2024

Δράμα μέχρι το 100' στο Φάληρο και στο τέλος 1-1

Φανταστικό ματς στο “Γ. Καραϊσκάκης” μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού με τους πιτσιρικάδες του Γιώργου Δώνη να παίρνουν την ισοπαλία με 1-1, παρά το ότι έπαιξαν αμυντικά σε όλο το παιχνίδι και έχασαν και τον Διούδη με τραυματισμό. Οι “ερυθρόλευκοι” για μία ακόμη φορά είχαν πρόβλημα στο γκολ και πλέον πολύ δύσκολα θα διεκδικήσουν το πρωτάθλημα από τον ΠΑΟΚ που απειλείται μόνο από τον Ατρόμητο!

Λίγες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να αναλαμβάνει τα ηνία του ματς μετά το 30′ και τον Παναθηναϊκό να αμύνεται σχετικά καλά.

Οι Πειραιώτες ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με επτά τελικές (τις τρεις προς την εστία), ενώ οι “πράσινοι” έκαναν όλα κι όλα ένα σουτ (μία άψυχη προσπάθεια του Κάτσε). Μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα το πλασέ του Ποντένσε στο 38′, με τον Διούδη να αντιδρά σωστά.

Στο πεντάλεπτο του β’ μέρους ο Νάτχο τραυμάτισε άθελά του τον Διούδη με τον γόνατο και προς στιγμήν επικράτησε “παγωμάρα” στο φαληρικό γήπεδο, καθώς ο πορτιέρο του ΠΑΟ έχασε τις αισθήσεις του! Ευτυχώς γλίτωσε τα χειρότερα, αλλά βγήκε αναγκαστικά εκτός αγώνα.

Στο 61′ έγινε το 0-1 με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή του Κάτσε, κόντρα στη ροή του ματς, με τους “πράσινους” να χάνουν μεγάλη ευκαιρία λίγα λεπτά μετά με τον Ινσούα. Ο Ολυμπιακός μετά το 65′ άρχισε να πιέζει ασφυκτικά, καθώς ήταν ξεκάθαρο πως είχε επηρεαστεί από τη διακοπή της αναμέτρησης (είχε μπει πολύ δυνατά στην επανάληψη). Οι ευκαιρίες άρχισαν να διαδέχονται η μία την άλλη, ο Κώτσαρης είπε με φοβερό τρόπο στοπ στην μπάλα σε εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, ο Ομάρ σημάδεψε το δοκάρι, στο 86′ ο Καμαρά σε κενή εστία αστόχησε και το ματς έφτασε στις καθυστερήσεις με τον ΠΑΟ να είναι πάντα μπροστά στο σκορ!

Λόγω του τραυματισμού του Διούδη ο Ελβετός διαιτητής έδωσε εννέα λεπτά καθυστερήσεων, η πίεση συνεχίστηκε και στο πέμπτο λεπτό του έξτρα χρόνου έγινε το 1-1 με τον Σισέ μετά από ωραία επιθετική προσπάθεια των συμπαικτών του. Το ματς έληξε ισόπαλο, παρά το ότι οι γηπεδούχοι είχαν 21 τελικές και οι φιλοξενούμενοι μόλις τρεις!

Ολυμπιακός: Σα, Ομάρ, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης (62′ Μάνος), Φορτούνης, Νάτχο (77′ Καμαρά), Ποντένσε, Χασάν (46′ Χριστοδουλόπουλος)

Παναθηναϊκός: Διούδης (51′ Κώτσαρης), Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης (73′ Πούγγουρας), Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Κάτσε, Ινσούα, Μπουζούκης (70′ Μουνιέ), Χατζηγιοβάνης, Μακέντα