11:17 Πέμπτη 30 Μαΐου 2024

Παναθηναϊκός - Τσεντεβίτα 90-78: Προδόθηκε από την άμυνα του β' μέρους

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από την Τσεντεβίτα Ολίμπια (90-78) στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι του καλοκαιριού.

Το φιλικό απέναντι στην Τσεντεβίτα Ολίμπια ήταν σαφώς πιο δύσκολο σε σχέση με εκείνο κόντρα στην ΚΡΚΑ, που προηγήθηκε. Ο Παναθηναϊκός, αν και ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μέρος, ηττήθηκε στη Λιουμπλιάνα (90-78), σε ένα παιχνίδι που -εκτός των άλλων- δεν είχε τον Εργκίν Αταμάν στον πάγκο, λόγω προσωπικού προβλήματος.

Το τριφύλλι ξεκίνησε εξαιρετικά, πήρε το προβάδισμα από νωρίς χάρη στα εξαιρετικά ποσοστά του Μάριους Γκριγκόνις (14 πόντοι με 4/6 τρίποντα στο ημίχρονο), αλλά δεν είχε ανάλογα καλή απόδοση μετά από την ανάπαυλα. Το μπλακ άουτ στην τρίτη περίοδο (σ.σ.: έμεινε χωρίς πόντο για τρεισήμισι λεπτά) κόστισε σε επίπεδο ρυθμού, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν μέχρι τέλους.

Φυσικά, δεν αγωνίστηκαν (θα ενσωματωθούν αργότερα στην προετοιμασία) ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, ο Ματιάς Λεσόρ, αλλά και ο Ντίνος Μήτογλου, που παραμένει με δεμένο το δάχτυλο που έσπασε στη διάρκεια της προετοιμασίας της Εθνικής Ανδρών.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 43-48, 63-61, 90-78.

πηγή: sport24.gr

Πογέτ: “Αυτή τη στιγμή έχω τους καλύτερους παίκτες που μπορούν να εκπροσωπούν την Ελλάδα”

Ισπανία: Η Τζένι Ερμόσο κατήγγειλε επίσημα τον Λουίς Ρουμπιάλες