13:42 Τρίτη 11 Ιουνίου 2024

Stoiximan Basket League, Άρης - Ολυμπιακός 76-87: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Άρη με 76-87 παίζοντας καλό μπάσκετ μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Παρά την απουσία του Κέλι, ο Χάνλαν διέλυσε την «ερυθρόλευκη» άμυνα με 35 πόντους και έτσι οι Θεσσαλονικείς παρουσιάστηκαν άκρως ανταγωνιστικοί στο δεύτερο 20λεπτο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι «μουδιασμένες». Ο Ολυμπιακός έπαιζε καλή άμυνα κι εμπόδιζε τον αντίπαλό του να βρει τον δρόμο προς το καλάθι, ωστόσο δεν το κεφαλαιοποιούσε αυτό αφού ήταν άστοχος στην επίθεση (5-7, 5′). Η διακοπή του τάιμ άλλαξε άλλαξε πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός με τους Βεζένκοβ και Φαλ να κυριαρχούν έδωσαν πολύ γρήγορα διψήφια διαφορά πόντων (7-18, 8′) την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος της περιόδου.

Με το σκορ στο 17-27 (13′) οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνά τους σε ζώνη θέλοντας να προβληματίσουν τους Πειραιώτες, ωστόσο Ουόκαπ, ΜακΚίσικ και Μάρτιν μετέτρεψαν το σκορ σε 20-40 (17′). Ο Χάνλαν αποτελούσε τη μοναδική πηγή παραγωγής σκορ του Άρη, ωστόσο ήταν μόνος και έτσι ο πλουραλισμός των «ερυθρόλευκων» έστειλε τις ομάδες στο ημίχρονο με το ταμπλό να γράφει 33-51.

Ο Άρης με κύριους εκφραστές τους Χάνλαν και Ουίλιαμς κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους 14 πόντους (43-57, 25′) αφού οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πήραν κάποιες κακές αποφάσεις στην επίθεσή τους και δεν βρήκαν σκορ. Γενικά η εικόνα των γηπεδούχων ήταν πολύ καλύτερη από αυτή των αντιπάλων του στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα κάτι το οποίο αποτυπώθηκε και στο σκορ (50-62, 30′).

Το τελευταίο δεκάλεπτο με την διαφορά να πέφτει στους 9 πόντους μετά από τρίποντο του Χάνλαν και το παιχνίδι πήρε μια διαφορετική μορφή μιας και ο Καναδός δεν είχε σταματημό (62-73, 35′). Ο Ολυμπιακός στην επίθεση είχε εγκλωβιστεί ανάμεσα στην άμυνα των γηπεδούχων και τα βιαστικά σουτ του με αποτέλεσμα να γίνει το 68-75 (37′). Η διαφορά δεν έπεσε πιο χαμηλά πάντως και έτσι οι φιλοξενούμενοι πρόσθεσαν μία ακόμη νίκη στο ρεκόρ τους.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό στο πρώτο πεντάλεπτο μέχρι να βρει ουσιαστικά ο Ολυμπιακός. Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έτρεξαν, βρήκαν εύκολα καλάθια και μετέτρεψαν το 5-7 σε 7-18 σε διάστημα τριών λεπτών.

Ο Άρης μείωσε στο 37′ στους 7 πόντους, αλλά επί της ουσίας δεν αμφισβητήθηκε ο τελικός νικητής του παιχνιδιού.

Προς τιμήν του Άλκη η ΚΑΕ Άρης αποσύρει το νούμερο 19

Ερασιτέχνης Άρης: «H ατιμωρησία οπλίζει το χέρι των δολοφόνων»

O MVP: Κανονικά είναι ο Χάνλαν, αλλά έχασε η ομάδα του. Ο Bεζένκοβ ολοκλήρωσε με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Δεν βοήθησε ο Κάουαν τον Άρη αφού είχε μόλις 2/9 σουτ, 5 ασίστ και 4 λάθη.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο ΜακΚίσικ πρόσφερε 17 πόντους ενώ ο Πρίντεζης ολοκλήρωσε με 7 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Χάνλαν μετά τον Παναθηναϊκό σκόραρε 35 πόντους και κόντρα στον Ολυμπιακό άλλους τόσους με 4/10 δίποντα, 7/11 τρίποντα και 6/6 βολές.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η διακοπή του 19ου λεπτού όταν και όλοι, παίκτες και προπονητές άφησαν ένα λουλούδι στη μνήμη του Άλκη Καμπανού του οποίου η φανέλα υπήρχε σε ένα σημείο του γηπέδου.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε με σοβαρότητα και συγκέντρωση την αναμέτρηση παρά την διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Σίγουρα η απουσία του Κέλι αποδυνάμωσε ακόμη περισσότερο τους Θεσσαλονικείς. Εύκολη νίκη με αρκετό τρέξιμο κι ελεύθερο μπάσκετ για τους νικητές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-25, 33-51, 50-62, 76-87.